Zahmeti Lezzetine Değen Bir Klasik Yaprak Sarma

 Kategori: Haberler

Türk mutfağının klasik yemeklerinden biri olan, her yörede farklı bir çeşidi ile tüketilen yaprak sarma, Farsça dolmeh, Rumca dolmathes, Arapça Mıhşı adlarıyla da anılır. Bazı yörelerde sarma, kalem gibi incecik yapılırken bazı bölgelerde ise muska şeklinde sarılır. Etli, bulgurlu, pirinçli, zeytinyağlı, hafif tatlı veya salçalı yapılabilen yaprak sarma, Anadolu’nun her köşesinde severek tüketilir. Sarmanın Anadolu’daki geçmişinin çok eskilere dayandığı bilinirken, yapılan arkeolojik kazılarda dolma oyacakları, sarılmış asma yaprakları kullanıldığına dair deliller bulunmuştur.

Yaprak Sarmanın İncelikleri Nelerdir?

Yaprak sarmanın püf noktaları arasında öncelikle sarma tekniği yer alır. Orta boy bir yaprağın içine bir tatlı kaşığı kadar iç konulması yeterlidir. İçin, yaprağın dala tutunduğu sap kısmına doğru, yaprak eteğine paralel şekilde, uzunca serilmesi ve yaprağın önce kenarlarının katlanması, sonra aşağıdan yukarı doğru hafif sıkıca sarılması tavsiye edilir. Sarmaya aroma katmak ve özgün dokunuşlar yapmak için, limon yerine bol vişne ile pişirebilir, sarma içine vişne parçaları ekleyebilirsiniz.

Yaprak Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaprak sarma yaparken damarlı yapraklar seçilmemesi, çok küçük veya büyük yaprakların kullanılmaması gerekir. Yaprakların delikli, küflü veya kalın olması sağlıklı yemekler hazırlamanıza mani olur. Seçerken dikkat etmelisiniz. Yaprağın ipek inceliğinde, damarsız ve ideal boyutlarda olması mükemmel sarmanın gereğidir. Salamura yaprağı seçerken suyunun bulanık, çok tuzlu olmamasına ve yaprak kalınlığına dikkat etmelisiniz.

Sarmanın İç Harcını Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

İç pilav ne kadar küçük taneli olursa o kadar iyidir. Soğanı olabildiğince küçük doğramak ve soğan suyunu sıkarak içe eklemek en önemli tüyolardan biri. Bilinenin aksine, şefler sarma içinde kırık pirinç değil, nişasta nedeniyle osmancık pirinç kullanmayı tavsiye eder. Eğer tarçınlı, kuş üzümlü iç yapılıyorsa salça konulmaması ve hafif şekerle tatlandırılması önerilir. Salçalı iç yapıldığında ise maydanoz ile lezzetlendirilmesi gerekir. Daha çok lahana sarmalarında kullanılan bulgur ile yapmayı tercih edenlerdenseniz, bulguru da pirinç gibi önceden yıkamalısınız, bu yöntem iç harcınızın diri kalmasını önleyecektir.

Pişirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaprakları pişirirken tencereye sıra sıra, düzgünce dizmelisiniz. İçe konulan pirinç oranı ve tencereye dizilen kat sayısı dikkate alınarak pişme süresi belirlenir. Eğer 2 bardak pirinç ile iç yapıldıysa 3,5 – 4 bardak su koymak yeterlidir. Sarmanın pişme süresi 25 dakika ile başlayıp, çıkılan her kat için +5 dakika eklenerek hesaplanır. Örneğin 3 sıra sarma dizdiyseniz, 25 dakikaya 15 dakika ekleyerek toplam 40 dakikada pişirebilirsiniz. Yaprak sarmalarının her katının arasına limon ve asma yapraklarının sapları ekşilik için eklenebilir. Bol Riviera zeytinyağı ile pişirilen sarmanın üzerine muhakkak dağılmaması için bir tabak kapanması, sonra tencere kapağının konulması önerilir. Asit oranı nedeniyle pişirilecek yağ Riviera seçilir. Pişen sarmaların üstüne muhakkak sızma zeytinyağı gezdirmelisiniz.

Tüm tüyolarımızı ve önerilerimizi dikkate alarak mükemmel sarmalar hazırlayabilirsiniz. Ancak zamanınız yoksa veya uğraşmak istemiyorsanız hazır ta!da! Zeytinyağlı Yaprak Sarma veya konserve ta!da! Yaprak Sarma seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram