Yiyecekleri Nasıl Taze Tutarsınız?

 Kategori: Haberler

En tazesini seçip aldığınız sebzelerin pörsüyen halleri sizin de canınızı sıkıyor mu? O çok sevdiğiniz hamur işlerinin hızlıca küflenmemesini, meyve ve sebzelerin diriliğini korumasını sağlayabilir, yiyecekleri taze tutmanın yolları için püf noktalarını öğrenerek uygulayabilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

Buzdolabını Verimli Kullanın

Buzdolabını doğru kullanmak, sebze ve meyvelerin sağlıkla depolanmasını sağlar. Dolabın ısısı 2.7 derece olmalıdır. Bu sayede bakterilerin çoğalması yavaşlar, ideal ısıda gıdaların raf ömrü uzar. Ayrıca buzdolabının raflarını tavsiye edilen ürünler için kullanmak da önemlidir. Şarküteri ürünlerini kahvaltılık rafına, sebzeleri sebzeliğe dizerek ürünlerin ideal şekilde saklanmasını sağlayabilirsiniz.

Nem ve Koku İçin Önlem Alın

Buzdolabındaki nem ve koku yiyecekleri olumsuz etkiler. Dolaptaki kötü kokuyu ortadan kaldırmak için dolap temizliğine dikkat etmelisiniz. Ayrıca dolap içine koyacağınız karbonat, kokunun kısa sürede yok olmasını sağlar. Nem için ise önlem alabilirsiniz. Örneğin yeşillikleri kağıt havlulara sararak saklamak ömrünü uzatır. Poşet yerine kese kağıdı kullanmak da sizlere raf ömrünün uzaması konusunda yardımcı olur.

Sebze ve Meyvelere Özel Çözümler

Çabuk bozulan bazı sebze ve meyveler için ise özel saklama önerileri dikkate alınabilir. İşte onlardan birkaçı:

  • Olgunlaşmamış muz almalısınız. Uzun süre dayanması için saplarını alüminyum folyo ile sararak saklayabilirsiniz.
  • Limonları plastik bir kap içinde saklayarak haftalarca taze kalmalarına yardım edebilirsiniz.
  • Sarımsağın, patates ve soğanın serin ve karanlık yerde saklanması gerekir.
  • Portakal gibi turunçgilleri sebzelik içinde saklamalısınız.
  • Filizlenen sebze ve meyveleri sağlam olanlardan ayırmalısınız.
  • Yumurta, bal, soğan, patates ve domatesleri oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Buzdolabına koymasanız da olur.
  • Süt ürünlerini muhakkak buzdolabında saklamalısınız.
  • Soğan ve patatesleri saklarken kabın hava aldığından emin olmalısınız. Sıcak yerlerdense serin alanlar bu sebzelerin daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olur.
  • Etleri dolabın sebzelik üstündeki en soğuk alanında depolayarak uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Küçük Değişikliklerle Taze Yiyecekler

Yiyecekleri taze tutmanın yolları her zaman zahmetli değildir. Kalan yemekleri cam kaplarda saklamak, sebzeleri kurulayarak sebzeliklere yerleştirmek, farklı sebze ve meyveleri birbirinden ayırarak paketlemek sağlıklı muhafazanın ilk koşullarını oluşturur. Buzdolabını aşırı doldurmak hava sirkülasyonunu engelleyeceğinden yeterli soğuma oluşmamasına da neden olur. Bu nedenle dolabın tıkış tıkış olmamasına önem göstermelisiniz. Dolaptaki doluluğu azaltmak için uzun süre kullanmayacağınız ürünleri derin dondurucuya koymayı ve haftalık yetecek kadar yiyecek alışverişi yapmayı deneyebilirsiniz. Bu basit değişiklikler sayesinde sebze ve meyvelerin çok daha uzun süre dayandığına tanık olabilirsiniz.

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram