Yılbaşı Sofrasının Olmazsa Olmaz Lezzetleri

 Kategori: Haberler

Yeni yılın her zaman mutluluğu, sağlığı, huzuru ve bereketi temsil etmesi istenir. Bu nedenle yılbaşında bütün ayrıntılara ayrı ayrı önem verilir. Bu ayrıntıların en önemlilerinden biri ise yılbaşı sofrasıdır ve onun da kendine has olmazsa olmazları vardır. Bu lezzetler arasında çoğunlukla kış aylarının en kendine has ve doyurucu tatları yer alır. Yılbaşı sofrasının vazgeçilmezlerine göz atarak siz de yeni yıla girerken kusursuz bir sofra hazırlayabilirsiniz.

Bir Yılbaşı Klasiği: Fırında Hindi veya Tavuk

İçi kestaneli pilavla doldurulmuş fırında hindi, kuşkusuz yılbaşının en klasik tatları arasında yer alır. Eğer kestaneli pilav ile hindi yerine yine hindi içeren ama daha hafif bir lezzet denemek istiyorsanız hindiyi kestaneli pilav yerine iri parçalı sebzelerle veya portakal, mandalina gibi kış meyveleriyle pişirip servis edebilirsiniz. Hindi damak tadınıza uymuyorsa onun yerine aynı malzemelerle birlikte tavuğu deneyebilirsiniz.

Doyurucu Bir Yılbaşı Lezzeti: Kestaneli İç Pilav

Eğer kestaneli pilavı hindi içerisinde tercih etmiyorsanız mükemmel bir kış lezzeti olan bu yemeği, yılbaşı sofrasında ayrı bir şekilde de servis edebilirsiniz. Genellikle dana eti veya kuzu eti içerebilen kestaneli pilava hindi, kuş üzümü ve tarçın da ekleyebilirsiniz. Yılbaşı sofranızda daha hafif ve değişik bir pilav türü bulunsun dilerseniz portakallı pilavı de deneyebilirsiniz.

İyi Bir Başlangıç İçin Yapabileceğiniz Çorba Çeşitleri

Yemeğin başlangıcı sayılan çorba çeşitlerinde klasiklerden hoşlanıyorsanız mercimek, domates veya şehriye çorbası gibi kış mevsimine en çok uyan çorba çeşitlerini deneyebilir; yılbaşı için daha özgün lezzetlerden yanaysanız ıspanak, bezelye, balkabağı ve wonton gibi değişik çorba çeşitlerini de yapabilirsiniz.

Salatanız da Tıpkı Yeni Yıl Gibi Bereketi Simgelesin

Salatasız bir yılbaşı sofrası, hatta herhangi bir sofra eksik kalacağı için büyük bir salata tabağı, hem yılbaşı lezzetlerine çeşit katar hem de hafif bir alternatif oluşturur. Tıpkı yeni yıl gibi sofranızdaki salata da bereketi simgelesin isterseniz nar taneli yeşil salatayı deneyebileceğiniz gibi, diğer özgün bir seçenek için kabak salatasına ya da semizotu salatasına da yılbaşı sofranızda yer verebilirsiniz.

Mezelerle Yılbaşı Sofranızı Renklendirin

Havuç tarator, zeytinyağlı fava, falafel, kabak mücver, taratorlu piyaz ve çerkez tavuğu dahil yılbaşı sofranızda bulunabilecek oldukça geniş bir meze menüsü hazırlayabilir; antep fıstığı, badem, fındık ve kuru meyve gibi kuru yemiş çeşitleriyle de yılbaşı sofranızı zenginleştirebilirsiniz.

Yılbaşı Sofranız İçin Pratik Bir Dokunuş: Kabak Tatlısı

Kabak tatlısı, aynı zamanda hem kış aylarına hem de yılbaşına mükemmel uyum sağlayabilecek tatlılardan birisidir. Üstelik yapımı da gayet kolay. Kabak tatlısı, ekürisi sayılan öğütülmüş cevizle beraber servis edilirse çok daha lezzetli olur.

Şimdiden afiyet olsun!

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram