Yemeğe ve Gıda Endüstrisine Bakışınızı Değiştirecek Belgeseller

 Kategori: Haberler

Gıda endüstrisinin bilinmeyen yanlarını, beslenmenin önemini ve gıda seçiminin püf noktalarını göz önüne seren belgeseller son yıllarda izleyicilerin tercihi oluyor. Farklı başlıklarla beslenme şekillerini, gıda üretimini, tüketim önerilerini açıklayan gıda belgeselleri, başarılı anlatımları ile bizleri aydınlatıyor. İşte sizler için derlediğimiz gıda temalı belgesel önerileri:

Food Matters

Beslenmenin sağlığa etkisini konu alan belgesel, bir dizi hastalığın beslenme ile nasıl iyileştiğini gösteriyor. Uzmanlarla yapılan röportajların da yer aldığı filmde, bilinçli yemek yemenin önemi anlatılıyor.

That Sugar

Çağımızın en büyük bağımlılıklarından biri olan şeker tüketimini konu alan That Sugar belgeseli, eğlenceli üslubuyla klasik beslenme belgesellerinden ayrılıyor. Sizlere bilgi verirken bir yandan da eğlence vadeden filmin ardından şeker tüketimini yeniden düşüneceksiniz.

Fed Up

2014 yapımı olan ve Türkçe “Tıka Basa” adıyla anılan gıda belgeseli, spor alışkanlığına rağmen obeziteye nasıl karşı konulamadığını sorguluyor. Stephanie Soechtig tarafından yönetilen eser, yemeğin hem fizyolojik hem de psikolojik yanını irdeliyor.

Vegucated

Hayvansal ürünleri çok seven bir grup gencin, bir aylık vegan beslenme serüvenini konu alan yapım, eğlendirirken öğretiyor. Veganlığın fizyolojik bir beslenme çeşidi olmasının yanında psikolojik direnç gerektiren bir savaş olduğunu göz önüne seriyor.

Food Choices

Beslenme alışkanlığını değiştirmenin önemini ispatlayan belgesel kilo veren, sağlığına kavuşan kişilerin ve çok sayıda uzmanın anlatımlarıyla destekleniyor. Gıda seçiminin iklim değişikliğine ve çevreye etkisine de odaklanan film, beslenme konusunda akla ilk gelen yapıtlardan biri.

Super Size Me

Morgan Spurlock tarafından çekilen beslenme belgeseli, Amerikan beslenme sisteminin vazgeçilmezi hamburger menülerini 3 öğün yemenin sonuçlarını gösteriyor. Yalnızca 30 gün, sürekli fast food yiyen birinin değişimine inanamayacaksınız.

Forks Over Knives

2011 yapımı beslenme belgeseli, kronik hastalıkları önlemek veya tedavi etmek için değiştirilmesi gereken beslenme alışkanlıklarını anlatıyor. Az yağlı, bitki bazlı bir diyeti savunan belgesel, “sağlıklı” beslenmenin yollarını gösteriyor. Türkçeye “Çatal Bıçaktan Üstündür” adıyla çevrilen eser, en ünlü beslenme belgeselleri arasında sayılıyor.

Meat The Truth

Et hakkındaki gerçekleri anlatıyor. Gıda sektörü ve vejeteryanlık hakkında araştıran herkesin yolunun kesiştiği film, iklim değişikliğine de geniş bir parantez açıyor.

The Game Changers

“İnsanoğlu için en iyi beslenme tarzı nedir?” sorusuna yanıt arayan belgesel yayınlandığı 2019 yılının en büyük yankı uyandıran beslenme belgeselleri arasında yer alıyor. Spor dünyasındaki beslenme tabularını yıkan belgeselde Hollywood’dan tanıdığımız pek çok ünlü simaya rastlamanız da mümkün.

Hungry For Change

Kilo verme, rejimler ve gıda sektörü hakkındaki tüm bildiklerinizi sorgulamaya neden olacak film beslenme şeklinizin önemini vurguluyor ve sizi değişime davet ediyor.

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram