Yaz Aylarının Gözdesi Pratik Şerbetler

 Kategori: Haberler

Havalar ısındıkça daha fazla sıvı tüketmek isteriz. Böyle zamanlarda gazlı ya da katkı maddeleri içeren içeceklerden uzak durmak ve sağlıklı bir tercihte bulunmak için şerbetler iyi birer alternatiftir. Sadece birkaç temel malzemeyle evinizde hazırlayabileceğiniz pratik şerbetler ile sofralarınıza sağlığı kolayca taşıyabilirsiniz. Yüzyıllardır serinlemek veya iyileşmek için kullanılan pratik şerbetlerin bazılarını ve faydalarını sizinle paylaşmak istedik.

Nane Şerbeti

Hem serinlemek hem de sağlıklı bir içecek tüketmek istiyorsanız nane şerbeti ideal bir yaz içeceğidir. Nane şerbeti şekerle ezilen nane yapraklarına limon suyu, karanfil ve bal eklenmesiyle hazırlanır. Yaz aylarında içinizi ferahlatan bu nefis içecek, aynı zamanda boğaz kuruluğunu gidermeye de yardımcı olur. Nane mideyi son derece rahatlatan bir yeşilliktir. Nane şerbeti bu sayede hazmı kolaylaştırır ve gaz sancısı gibi ağrılarınızı ortadan kaldırır. Ayrıca bu leziz şerbet ağız kokusunu da önler. Nane şerbeti bolca A ve C vitamini içerir. İçerisindeki yoğun A vitamini gözlere oldukça faydalıdır.

Demirhindi Şerbeti

Osmanlı Saray Mutfağı şerbetleri içerisinde haklı bir üne sahip bu şifalı şerbet, tam bir sağlık deposudur. Yapımı ise son derece pratiktir. Demirhindileri kabuklarından ayırıp temizledikten sonra su ile bir taşım kaynatarak hazırlanır. İsteğinize göre çeşitlendirebileceğiniz çubuk tarçın, zencefil, ada çayı, ıhlamur gibi bitkilerle şerbetin aromasını zenginleştirebilirsiniz. Soğumadan şeker ya da bal ekleyip tatlandırabilirsiniz. Sağlığa faydaları oldukça fazla olan demirhindi şerbeti, özellikle kan yaptığı için tercih edilir. Enerji veren bir şerbet olan demirhindi şerbetinin sindirim sistemine oldukça olumlu etkileri vardır.

Reyhan Şerbeti

Yazın mis kokulu yeşilliklerinden bir olan reyhanı şerbet haline getirmek çok kolaydır. Reyhan şerbeti, hazırlanırken karışım kaynatılmaz, demleme yöntemi tercih edilir. Yıkanan reyhanların üzerine kaynamış sıcak su, şeker ve limon tuzu eklenir ve ardından karışım soğumaya bırakılır. Bu mis kokulu şerbeti öksürüğü keser. Bu şerbeti hazımsızlığa ve baş dönmesine karşı kullanabilirsiniz. Reyhan şerbeti, ağızda oluşan yaraların tedavi edilmesine de yardımcı olur. Ayrıca emziren anneler için süt artırıcı etkisi etkisinin olduğu da bilinir.

Sirkencübin Şerbeti

Sirkenin de şerbeti olur mu demeyin! Sirkencübin, Mevlevi mutfağına özgü bir şerbet çeşididir. Osmanlı dönemindeki padişahların bu ilaç özelliği gösteren şerbeti özellikle Ramazan ayında bolca tükettiği bilinir. Şerbetin yapımında sadece üç malzemeyi bir araya getirmeniz yeterlidir. Sirkencübin şerbetini hazırlamak için, beş su bardağı suyun içine beş yemek kaşığı bal ve beş yemek kaşığı sirke ekleyip iyice karıştırmalısınız.

Bu özel şerbet hazımsızlığı giderirken bir taraftan da tokluk hissi verdiği için, aç karnına içerseniz daha sonra yemeği fazla kaçırma ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz. Eski zamanların detoks içeceği diyebileceğimiz Sirkencübin, toksinlerden kurtulmanıza ve dengeli bir şekilde zayıflamanıza yardımcı olur.

Birbirinden güzel bu şerbetleri yaz boyunca ara ara içerek hem sıcağın bunaltıcı etkisinden kaçabilir hem de sağlığınıza sağlık katabilirsiniz. Şerbetleri sağlıklı atıştırmalıklarla beraber yemek isterseniz ta!da!nın lezzetli atıştırmalıklarından edinebilirsiniz.

Kaynakça:

Sarıoğlan, M. ve Cevizkaya, G. (2016) Türk Mutfak Kültürü: Şerbetler. Sosyal Bilimler Araştırmaları Dergisi (SOBİAD), Mart, 237-250

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram