Uygun Çadır Seçimi İçin Tüyolar

 Kategori: Haberler

Çadır seçimi, birçok kritere bağlı olarak değişiklik gösterir. Yalnızca yazın kullanmak için mi çadır alınıyor yoksa farklı mevsimlerde de kullanılacak mı? Genellikle kısa tatiller için mi tercih edilecek yoksa daha çok profesyonel amaçlı mı? Pratiklik mi ön planda olmalı veya dayanıklılık mı? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar, sizin için en uygun çadır modelini bulmanıza yardımcı olur. İşte çadır seçmenizi kolaylaştıracak tüm tüyolar…

Her Şeyden Önce Çadır Almaktaki Temel Amacınız Nedir?

Eğer “Ben yalnızca yaz tatillerinde kısa sürelerle kullanacağım uygun fiyatlı bir çadır arıyorum.” diyorsanız 3 mevsim olarak adlandırılan çadırlar sizin için yeterli olacaktır. Ancak, “Ben kış için çadır arıyorum, zorlu koşullara dayanıklı bir kamp çadırı olmalı.” diyorsanız 5 mevsim olarak adlandırılan su geçirmez, fırtına direnci yüksek çadır modellerinden birini satın almalısınız. Bu yüzden size en uygun çadır modeli için öncelikle amacınızı net şekilde belirlemelisiniz.

Çadır Modelleri ve Çadır Fiyatları Neye Göre Değişiklik Gösterir?

Çadır çeşitleri en basit haliyle kullanılacakları mevsim sayısına göre değişiklik gösterir. Örneğin; 3 mevsim çadırlar yalnızca yaz aylarında bir haftayı geçmeyen ve 15°C üstü sıcaklıklar için uygunken 4 mevsim çadırlar fırtına ve tipi gibi zorlu hava koşulları olmadığı sürece 5°C derece üstü her mevsime uygundur. 5 mevsim çadırlar ise yüksek malzeme kaliteleri ve dayanıklılık oranları sayesinde en zorlu hava koşullarında dahi kullanılabilir. Çadır fiyatları ise işçilik, kumaş kalitesi ve sağlamlık arttıkça artar. Bu nedenle 5 mevsim çadır fiyatları genellikle daha yüksektir. 200 TL’den 2000 TL’ye kadar geniş bir aralıkta çadır bulabilirsiniz.

Peki Kamp Çadır Seçimi Nasıl Olmalı? Kampçılık İçin En Uygun Çadır Hangisi?

Aktif olarak kampçılıkla uğraşmak ve yılın farklı dönemlerinde kamp yapmak istiyorsanız 4 mevsim ve 5 mevsim çadırları tercih etmelisiniz. Çadır boyut açısından içinde dizlerinizin üstünde durduğunuzda başınız üst kısma değemeyecek ölçülerde olmalı. Diğer yandan kişi sayısına bağlı olarak en az standart tek kişi veya çift kişi yatak boyutlarında bir zeminden oluşmalı. En zorlu koşullara uygun çadırlarda dahi içeride nem oluşmaması ve yeterli oksijen olabilmesi için havalandırma kısımlarına dikkat etmelisiniz. Böylece “Çadır nasıl seçilir?” sorusunun cevaplarını tamamlamış olursunuz.

Kamp Çadır Seçimi ile İlgili Son Birkaç Not

Seçeceğiniz çadırın su geçirmezlik, havalandırma ya da fırtına direnci gibi detaylarının yanı sıra paket boyutlarına ve ağırlığına da önem vermelisiniz. Özellikle herhangi bir araç kullanmadan yalnızca sırt çantası ile kampçılık yapacaksanız çadır paket boyutları ve ağırlığı büyük önem kazanır. Diğer yandan kurulumu kolay çadırlar oldukça pratiktir ancak kurulum zorlaştıkça çadır dayanıklılığının da arttığını göz önünde bulundurmalısınız.

Kamp tutkunlarına son bir önerimiz ise kamp deneyiminizi kolaylaştıracak outdoor ürünlerimizi buradan incelemeniz.

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram