Türkiye’nin Lezzet Bölgeleri

 Kategori: Haberler

Yüzyıllardır farklı medeniyetlerin etkisiyle gelişen Türk mutfağı, yer aldığı coğrafyanın çok kültürlü yapısından beslenerek zenginleşti. Dört bir yanından farklı lezzetler fışkıran Türk mutfağının bölgesel lezzetlerine yakından baktık.

Türkiye’nin Lezzet Bölgeleri

Marmara Mutfağı

Balkanlar’dan gelen lezzetlerin Karadeniz ve Ege’yle buluştuğu Marmara, renkli bir mutfak kültürüne sahip. Tekirdağ’ın köftesi, Edirne’nin tava ciğeri, Bursa’nın İskender kebabı ve İnegöl köftesi ile et yönünden zengin bir mutfak hakim Marmara’da. Tabii, İstanbul’u da unutmamak gerek. İstanbul, Osmanlı saray mutfağı mirasının azınlıkların kilometrelerce uzaktan getirip bu topraklarda yaşattığı özgün lezzetlerle buluştuğu olağanüstü bir zenginliğin adresi.

Akdeniz Mutfağı

En sağlıklı beslenme tarzı olarak önerilen Akdeniz mutfağının bu topraklarda da yaşıyor olması büyük şans. Deniz mahsulleri, taze yeşilliklerden salatalar bu mutfağın cevherleri. Kuru baklagiller de Akdeniz mutfağının önemli bir parçası. Antalya’nın enfes tahinli piyazı bir lezzet başyapıtı. Tabii, Adana’nın enfes kebaplarını, Mersin’in tantunisini de unutmamak lazım. Hatay’a gelince… Akdeniz’i Güneydoğu Anadolu’ya bağlayan gastronomi başkenti Hatay’ın mutfağını anlatmaya kelimeler yetmez. Kebaplardan mezelere eşsiz zenginlikte bir mutfağa sahip olan Hatay’ın lezzetlerini yerinde tatmak lazım.

Ege Mutfağı

Zeytinyağlıları ve türlü türlü otlarla hazırlanan yemekleri sevenler için Ege bir cennet. Kabak çiçeği dolmasından zeytinyağlı enginara, taze balıklardan şevketibostan, cibes, ısırgan, radika gibi otlarla mevsime göre hazırlanan yemeklere Ege mutfağının lezzetleri sağlıklı beslenmek isteyenler için ideal.

Karadeniz Mutfağı

Hamsinin, mısırın, karalahananın ve fasülyenin damga vurduğu Karadeniz mutfağı, tamamen kendine has lezzetleriyle çok seviliyor. Mıhlama, laz böreği, hamsili pilav, Çayeli kuru fasulyesi, kara lahana çorbası, Sinop mantısı Karadeniz mutfağının ilk akla gelen yemekleri. Pideleri de unutmamak lazım. Açık veya kapalı, yumurtalı ya da yumurtasız pideler Karadeniz’in tadına doyulmayan lezzetleri arasında.

İç Anadolu Mutfağı

İç Anadolu bölgesinde Kayseri’nin mantısını ve yağlamasını, Konya’nın etli ekmeğini ve tandırını, Eskişehir’in çiğ böreğini  anmadan olmaz. En leziz yemeklerinden anlaşılacağı üzere burada hamur işleri çok yaygın. Ankara ise yaprak döneriyle, bir de sote etin şehriye pilavıyla bir arada sunulduğu Ankara tavasıyla ünlü.

Doğu Anadolu Mutfağı

Doğu Anadolu mutfağında başrolde et ve bulgur var. Yörenin en sevilen yemekleri, bulgurun irili ufaklı her çeşidiyle etin buluşması sayesinde hayat buluyor. Hayvancılık yaygın olduğu için süt ürünleri çok tüketiliyor; Erzincan tulumu ve Kars gravyeri yörenin nefis peynirlerinden. Doğu Anadolu demişken Erzurum’un cağ kebabını anmadan olmaz.

Güneydoğu Anadolu Mutfağı

Etli bulgurlu köfteler, yoğurtlu çorbalar, kebaplar… Güneydoğu Anadolu, her şehirde farklı lezzetlerle zenginliğini ispatlasa da Gaziantep, eşsiz yemek kültürü ile bir adım öne çıkıyor. Kebapları, lahmacunu, ekşili yuvalama gibi tencere yemekleriyle ve elbette çıtır çıtır baklavasıyla Gaziantep’i lezzetle arası iyi olan herkesin seyahat planlarına eklemesi lazım.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram