Türk Mutfağının Vazgeçilmez Çorbaları

 Kategori: Haberler

Anadolu’nun her köşesine farklı malzemelerle hazırlanan çorbalar, Türk mutfağının en önemli zenginliklerinden. Yöreden yöreye tarifleri ve lezzetleri değişse de sofralardaki yeri hiç değişmeyen çorbaların en bilinenlerini bir kere daha hatırlayalım.

 

Olmazsa olmaz mercimek çorbası

Türk mutfağının en eski, en ünlü çorbası mercimek çorbası. Orta Asya’dan beri mutfağımızda var olan bu çorba, geleneksel olarak kırmızı mercimek, soğan, sarımsak ve et suyu ile hazırlanıyor. Bazı tariflere patates ve havuç gibi sebzeler de eklenebiliyor.

 

Malzeme zengini Ezogelin çorbası

Rivayet o ki, evlilik sebebiyle memleketinden uzaklara göçen ve Suriye’nin bir sınır köyüne yerleşen Ezo Gelin’in sıla özlemi hiç dinmiyor. Ezo Gelin kendi adını taşıyan ve bugünlere dek yaşayan çorbayı ise savaş zamanı kıtlıkta evde olan malzemeleri kendince bir araya getirerek pişiriyor. Kırmızı mercimek, pirinç, bulgur, salça, soğan, sarımsak ve baharatlarla hazırlanan Ezogelin çorbasının et suyu ile pişirileni makbul

 

Sofraların bereketi tarhana çorbası

Türk mutfağının en sıra dışı, en önemli lezzetlerinden olan tarhana çorbası,  çorbaların göz bebeğidir. Hazırlanma ve saklanma şekli çok emek isteyen tarhana çorbası, içindeki çok sayıda malzeme ile çok besleyici bir lezzet. Tarifi yörelere göre farklılık gösterse de yazın nimetlerini kış sofralarına taşıyan eşsiz bir çorba, tarhana çorbası.

Karadeniz usulü karalahana çorbası

Karadeniz mutfağının geleneksel lezzetlerinden karalahana çorbası, bölgenin en favori malzemelerinden kara lahana, fasulye ve mısırı bir araya getiriyor. Yanında mısır ekmeği de olursa kara lahana çorbası tek başına bir akşam yemeğini ziyafete dönüştürebiliyor.

 

Kutlama geleneği düğün çorbası

Adı üstünde düğün çorbası, pek çok yörede düğünlerde dağıtılan geleneksel bir lezzet. Düğün çorbasına lezzetini veren kuzu gerdan eti ve bu etin uzun süre haşlanmasıyla elde edilen et suyu. Enfes kokulu düğün çorbası kavrulmuş un, limon suyu, yoğurt, yumurtayla terbiye ediliyor ve eşsiz lezzetine kavuşuyor.

 

Şifa niyetine işkembe çorbası

Osmanlı döneminde Rumeli’den İstanbul’a göç eden Arnavut ve Bulgarlar tarafından topraklarımıza getirilen işkembe çorbası, hazırlaması emek ve beceri isteyen bir lezzet. Bol sirke ve sarımsakla tadının zirvesine ulaşan işkembe çorbasını evinizde hazırlayamasanız da ta!da! İşkembe Çorbası ile bu lezzeti her an mutfağınızda saklayabilirsiniz.

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram