Tüm Yönleri ile Çiğ Köfte

 Kategori: Haberler

Etli veya etsiz yapılan, Anadolu sofrasının en köklü yemeklerinden biri olan çiğ köftenin tarihi yaklaşık 4000 yıl önceye dayanır. Rivayete göre, Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı dönemde Nemrut’un yaktığı ateşin büyüklüğü ve dehşeti tüm halka yayılır. Çevre halk uzun yıllar boyunca ateş yakmaya cesaret edemez. Bu dönemde tüm yiyecekleri pişirmeden tüketen halk, eti çiğ yememek için biber gibi baharatlarla yoğurarak iyice yumuşatır. Yüzyıllar geçtikçe kullanılan baharatlar daha da çeşitlenir, bulgur ve yeşillikler kullanılmaya başlanır ve çiğ köfte bugünkü halini alır.

Etli Çiğ Köfte Sağlıklı mı?

Çiğ köfte hemen hemen herkesin severek tükettiği, Şanlıurfa’nın geleneksel bir lezzetidir. Et ile yapılan çiğ köftede ise yapılış koşulları çok önemlidir. Satın alırken güvenli yerlerden satın almak ve doğru koşullarda saklamak gerekir. Bu koşullara uyulmadığı zaman bağırsak parazitlerine, tifo ve dizanteri gibi bakteri zehirlenmelere sebep olabileceğinden 2008 yılından itibaren sokaklarda satışı yasaklanmıştır. Etli çiğ köfteyi evde kendiniz titizlikle hazırlayabilirsiniz; fakat daha sağlıklı bir alternatif olan etsiz çiğ köfteyi tercih ederek de benzersiz bir ziyafet çekebilirsiniz.

Vejetaryenler İçin Leziz Bir Alternatif: Etsiz Çiğ Köfte

Artık hemen her yerde satılan ve etli çiğ köfteyi aratmayan bir lezzete sahip olan etsiz çiğ köfte, vejetaryenler için iyi bir alternatiftir. İnce bulgur, isot, biber salçası, domates salçası, soğan, sıvı yağ, nar ekşisi, tuz, limon, yoğurt, sıcak su gibi doğal malzemeler kullanarak hazırlayabileceğiniz etsiz çiğ köftenin yapılışı oldukça kolaydır. Bitkisel besinler kullanılarak üretildiği için gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Eğer süt ve süt ürünleri tüketmeyen ovo-vejetaryen veya vegan bir bireyseniz, yoğurt kullanmadan da mükemmel bir çiğ köfte elde edebilirsiniz.

Etsiz Çiğ Köftede Bunlara Dikkat

Dışarıda bazı işletmeler tarafında hazırlanan etsiz çiğ köfteler, köftenin lezzetini arttırmak için Çin tuzu (monosodyum glutamat) kullanabiliyor. Hatta bazen et suyu tadı veren bulyonlar da eklenebiliyor. Bu durum ise yine parazit oluşumuna yol açabiliyor. Bu yüzden, etsiz çiğ köfteleri de güvenli işletmelerden satın almanız oldukça önemli. Ayrıca, çiğ köftenin raf ömrü 2 gün olduğu için yiyebileceğiniz kadar almanız gıda zehirlenmelerinin önüne geçiyor.

Sevdiklerinizle etsiz çiğ köfte keyfi yapmak istediğinizde, tüm hijyen ve sağlık kurallarına uyularak hazırlanan ta!da! Etsiz Çiğ Köfte’yi gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Vejetaryenlerin tüketimine de uygun olan ta!da! Etsiz Çiğ Köfte lezzeti, sofralarınıza afiyet katmaya hazır!

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram