Tüm Dünyadan Tuhaf Sofra Kuralları

 Kategori: Haberler

Dünyanın farklı köşelerinde sosyal hayata dair her konuda farklı gelenekler ve görgü kuralları hakim. Birileri için normlara uygun olan diğerlerine fazla tuhaf gelebiliyor. Söz konusu yemek ve sofra adabı olduğunda da kültür farklılıkları ilginç gelenekleri beraberinde getiriyor. İşte tüm dünyadan sıra dışı sofra kuralları…

 

Tayland’da çatalla yemek yemeyin

Tayland’da çatalla yemek yemek kaba bir davranış olarak görülüyor. Çatal sadece tabaktaki yemekleri kaşığa aktarmak için kullanılan bir araç niteliğinde.

 

Japonya’da erişteleri höpürdetin

Yemek yerken ağız şapırdatmak, sıvı yiyecekleri höpürdeterek tüketmek genel olarak ayıp karşılanır. Japonya’da ise size servis edilen erişteleri gönül rahatlığıyla höpürdetebilirsiniz. Çünkü bu davranış, yemeği çok leziz bulduğunuza yorulur.

 

Tabakta yemek bırakmak ya da bırakmamak

Tabağınızı silip süpürmeniz ülkemizde, Japonya’da ve Hindistan’da size sunulan yemeği çok beğendiğiniz şeklinde yorumlanır. Çin’de ise boş bir tabak, misafire yeteri kadar yemek sunulmadığının işareti olarak algılanır.

 

Ketçabı ve mayonezi unutun

Chicago’daysanız ve soğan, domates ve soğanla hazırlanan ünlü Chicago stili sosisli sandviç yiyorsanız, hardaldan başka bir sos istemeyi aklınızdan bile geçirmeyin.

 

Bırakın içeceklerinizi başkası doldursun

Kore kültüründe kendi içeceğinizi doldurmanız çok hoş karşılanmıyor. İçeceğinizi tazelemek istediğinizde başkasından yardım istemeniz daha doğru.

 

Portekiz’de yemeği tuzsuz bulursanız

Portekiz’de bir restoranda yemek yerken garsondan tuz ve karabiber isterseniz bu şefe ve onun yemek pişirme yeteneğine bir hakaret gibi algılanıyor.

 

Yemek çubuklarıyla yapılmaması gerekenler

Bir Japon restoranına gittiğinizde yemek çubuklarını birbirine sürtmek size sıradan bir hareket gibi gelebilir. Hatta bu şekilde çubukların üstündeki kıymıkları temizlemenin doğal olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, Japonya’da bir suşi restoranında yemek çubuklarını birbirine sürtmenin hayli kaba bir davranış olarak yorumlanma ihtimali epey yüksek. Çünkü bu hareket, restorana düşük kaliteli yemek çubuğu kullandıkları mesajı vermeye çalıştığınız şeklinde yorumlanıyor.

 

Brezilya’da ellere dikkat

Brezilya’da çatal-bıçak kullanımı bir hayli önemseniyor. Eğer masada çatal-bıçak varsa yemeğinizi ellerinizle yemeniz kesinlikle kabul gören bir davranış değil. Meyveyi ve hatta sandviçi bile çatal-bıçakla yemeniz gerekiyor.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram