Ton Balığı Tüketmek Doğru Bir Tercih mi?

 Kategori: Haberler

Ton balığı konserveleri genellikle hızlı bir öğle yemeği ya da atıştırmalık olarak tüketiliyor. Bir tuzlu su balığı olan ton balığının yararlı olup olmadığına dair karışık mesajlar aldığınıza şüphe yok! Özellikle son dönemde yapılan tartışmalar, ton balığının içerisinde vücuda zararlı olabilen maddelerin yoğunluğuna odaklanıyor. Peki, diyet yapanların ve sağlıklı beslenmek isteyenlerin menülerine ekledikleri konserve ton balığı, gerçekten sağlıklı bir seçenek mi?

Konserve Ton Balığı Zararlı mı?

Ton balığı, yaygın olarak tüketilen bir balık türüdür. Market reyonlarını gezerken genellikle çok çeşitli konserve ton balığına rastlarsınız. Bununla birlikte hazır ton balığı, cıva kaynağıdır. Çünkü hazır konservelerin içindeki balıklar, farklı türden olmalarının yanı sıra farklı ülkelerden ve farklı açık sulardan gelir. İşte, bu sularda bulunan doğal bakteriler cıvayı emer ve onu besin zincirine katar. Küçük balıklar, bakterilerden gelen cıvayı tüketir ve daha büyük balıklar tarafından yendiklerinde cıva açık sulardaki besin zincirinin her seviyesinde birikir. Medical News Today verilerine göre açık suların hakimi olan ton balığı gibi büyük balıklar, vücutlarında çevreleyen habitatlarından 10 bin kat daha yüksek cıva konsantrasyonlarına sahip olabilir. Yanlış duymadınız: 10 bin kat!

Yüksek Miktarda Cıvanın Ne Gibi Zararları Var?

Cıva kokusuzdur ve insanlar tarafından görünmez. Bununla birlikte vücuda bir kez toksin olarak girdiğinde beyin ve sinir sistemine nüfuz edebilir. Cıvaya maruz kalmak özellikle küçük çocuklar ve hamile kadınlar için oldukça zararlıdır. Yüksek dozlarda cıva, ağır metal birikimini beraberinde getirerek küçük yaştaki çocuklarda ve anne karnındaki bebeklerde bilinçsel ve gelişimsel geriliklere neden olabilir. Bununla birlikte yetişkinlerde cıva zehirlenmesi, doğurganlığı ve kan basıncı düzenini olumsuz etkileyebilir.

Ton Balığı Taze Balık Kadar Besleyici mi?

Balık eti sıklıkla içerisinde bulunan doymamış yağlar için tüketilir. Peki, ton balıklarındaki temel yağların hepsinden faydalanabiliyor musunuz? Çoğu zaman ton balığı şirketleri balıkları paketleme yapmadan önce bütün olarak pişirir. Pişirme sürecinde muazzam miktarda yağ ve sıvı kaybı olur. Bu sıvılar ise balıklarda doğal olarak bulunan yağların büyük bir bölümünü içerir. Yani pişirme sırasında faydalı yağların önemli bir kısmı balık etinden ayrılır. Bir yağ asidi olan Omega 3, bu işlemler sırasında çözünerek ton balıklarının içerisinde bulunduğu yağa karışır. Çok yüksek oranda sıvı yağ içerdikleri için konserve balıklar mutlaka süzülerek kullanılır. Böylece faydalı yağların bir diğer kısmı da süzdüğünüz yağla birlikte atılmış olur.

Kaynak:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/306246.php

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram