Sütün Doğal Olduğunu Nasıl Anlarız?

 Kategori: Haberler

İyi bir yaşam sürmek için doğal beslenmek çok önemlidir. Fakat doğal ve besleyici olduğunu düşündüğünüz gıdalar denetimsiz koşullarda üretildiğinde içerisinde zararlı katkı maddeleri eklenebilir. Özellikle süt gibi sık tüketilen temel besinler istenmeyen içeriklere sahip olursa hem bütçeniz hem de sağlığınız için tehdit oluşturur. Peki satın aldığımız sütün doğal olduğunu nasıl anlarız? İşte bunun için uygulayabileceğiniz birkaç pratik yöntem…

 

Sütün Doğal Olduğunu Nasıl Anlarız?

Satın aldığınız sütün üretim kalitesini ve sürecini takip etmek zordur. Ancak bazı basit testler doğal bir sütü doğal olmayandan ayırmanıza yardımcı olabilir. Sütün doğal olup olmadığını anlamak için öncelikle görünüşünü, kokusunu ve rengini inceleyebilirsiniz. Yağı alınmamış gerçek süt soğuk hava depolarında ve buzdolabında bekletildiğinde içerisinde bulunan yağlar üst tarafta birikir. Bu yüzden sütün üst kısmında daha parlak beyaz bir tabaka oluşur. Gerçek sütün taze bir kokusu vardır ve içerisinde bulunan yağlar nedeniyle damakta yağlı, hafif tatlı bir lezzet bırakır.

 

Süte Su Eklendiği Nasıl Anlaşılır?

Kontrolsüz üretilen sütlerde ağırlığı arttırmak için kimi zaman su ile seyreltme işlemi uygulanır. Bu işlem bir litre sütün içerisinde daha az faydalı yağ olmasına neden olur. Aynı zamanda sütün litre fiyatını da arttırır. Sütün içerisine su katılıp katılmadığını çok kolay bir şekilde anlamanız mümkün. İçerisine su katılmış sütü doğal olanından ayırmak için son derece pürüzsüz, cilalı bir yüzeye birkaç damla damlatmak yeterli olur. Saf süt daha yavaş bir şekilde akarken su katılan süt hızlıca kayıp gidecektir. Ayrıca doğal süt ardında beyaz bir iz bırakır. Su katılan süt ise yüzeyde herhangi bir iz bırakmaz.

 

Sütün İçeriğinde Nişasta Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kontrolsüz satılan sütlere kimi zaman nişasta eklenerek sütün daha yağlı ve kıvamlı bir görüntüye sahip olması sağlanır. Bu tarz eklemeler sütte bulunan yararlı bakterilere zarar verirken gıda zehirlenmelerine de sebep olur. Sütte nişasta olup olmadığını eczanenizden alacağınız iyot damlasını kullanarak evde test etmeniz mümkün. Bunun için 2-3 ml yani yaklaşık yarım yemek kaşığı süt, 5 ml yani bir tatlı kaşığı kadar su ile kaynatılır. Bu kaynatılan süt- su karışımı oda sıcaklığında soğutulup içerisine 2-3 damla iyot eklenir. İyot eklendikten sonra rengi değişerek maviye dönerse sütün içerisinde nişasta var demektir. Doğal sütün rengi değişmeyecektir. İçerisine nişasta eklenen süt sağlıksız koşullarda saklandığında zararlı bakteri oluşumuna sebebiyet verir. Bu nedenle bu tarz sütleri kesinlikle tüketmeyin.

 

Kaynak: https://www.downtoearth.org.in/news/health/how-to-check-if-your-milk-is-adulterated-57584

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram