Şubat Ayında Ne Yiyelim?

 Kategori: Haberler

Sağlıklı beslenmek isteyenler, sebze meyveden balıklara her şeyi mevsiminde yemeye özen gösteriyor. Peki, yılın en kısa ayında doğa bize neler sunuyor? İşte, Şubat ayında neler yeni sorusunun cevapları…

 

Şubat ayının sebzeleri

Bu ay tezgahlarda bol bol mor ve beyaz lahana görmeye hazır olur. Tabii bir de Brüksel lahanası… Yaz için lahana turşusu kurmak isteyenler elini çabuk tutmalı. Balkabağı da şubat ayıyla birlikte yavaş yavaş tezgahlara ve mutfaklara veda etmeye hazırlanıyor. Çorba ve tatlı için derin dondurucuya balkabağı stoklamanın tam zamanı. Şubat karnabahar ve brokoli açısından da zengin bir ay. Pırasa da şubat ayının en sevilen, en çok tüketilen sebzeleri arasında. Kereviz, turpgiller, pancar ve kuşkonmaz, şubat ayında gönül rahatlığıyla tüketilebilecek mevsim sebzeleri arasında.

 

Şubat ayına yakışan meyveler

Kış meyvelerini seviyorsanız, şubat ayını bol bol meyve yiyerek değerlendirin. Çünkü kısa süre sonra portakalın bu kadar tatlısını, bu kadar sulusunu göremeyeceksiniz. Kışın harika ikilisi ayva ve nar da şubat ayında doya doya tüketebileceğiniz, yaz aylarında ise epey özleyeceğiniz meyveler arasında. Her ne kadar bir meyve olmasa da kestanenin de yaz aylarında bize veda edeceğini hatırlatmakta fayda var.

 

Denizin leziz hediyeleri

Avlanma yasağına yani mayıs ayına henüz üç ay olsa da denizlerin en bereketli mevsimi bize veda etmek üzere. O yüzden balık severlerin şubat ayını boş geçmemesinde fayda var. Şubat ayında buğulaması nefis olan kalkanın mevsimi başlıyor. Tekir bolca çıkıyor. Uskumru, küfer ve palamut gibi büyük balıklar ise yağlarını artık kaybettikleri için lezzetleri de şubatla birlikte azalıyor.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram