Okurken Nerede O Eski Ramazanlar Diyeceğiniz Ramazan Gelenekleri

 Kategori: Haberler

Kimi unutulmaya yüz tutmuş kimi ise çoktan unutulmuş ramazan gelenekleri, sizleri nostaljik bir yolculuğa davet ediyor. Okurken iç geçirerek “Nerede o eski ramazanlar” diyeceğiniz birbirinden güzel gelenekler ile tanışmaya hazır mısınız?

Çoktan Nostalji Olan Ramazan Eğlenceleri

Unutulmuş ramazan gelenekleri arasında, Osmanlı zamanına dayanan eğlenceler ilk sırada yer alıyor. Ramazan gecelerinde teravih namazı sonrası eğlence zamanı gelir, tüm halk sokaklarda 11 ayın sultanına yaraşır özel eğlencelere katılırmış. Her ne kadar Feshane’de hala zaman zaman bu gelenek canlansa da Anadolu’nun birçok yerinde maalesef geçmişte kalmıştır. Yöresel masallar ve efsaneler anlatan meddahların gösterileri, kukla tiyatroları, Karagöz Hacivat etkinlikleri ve bando konserleri en bilinen ramazan oyunları geçmişin ramazan gelenekleri arasında yer alırmış.

Eski Ramazanlar Bir Başka Dedirten Zimem Defteri

Eski ramazan gelenekleri arasında bir de zimem defteri uygulaması yer alır. Ramazanda veresiye erzak alan halk, ay sonunda nasıl borcunu ödeyeceğini düşünürken, hali vakti yerinde olanlar bakkalları gezer ve rastgele borçları ödermiş. Zimem defteri uygulaması sayesinde yapılan iyiliği kimse bilmez, duyurulmadan yapılan iyilik sayesinde bir evin ocağı yanmaya devam edermiş.

Evlerde Ramazan Coşkusu

Eski zamanlarda yalnız sokaklar değil, evler de ramazan coşkusunu yansıtırmış. Şimdilerde yalnız özenli bir iftar sofrası ile taçlanan ramazan geceleri eskiden ev içi oyunlarla şenlenirmiş. Evlerde sıra gecesi, bardak altına saklanan yüzüğü bulma oyunu, yumurta saklama gibi eğlenceli etkinlikler yapılır, ailece keyifli vakit geçirilirmiş. Ramazanda eski şarkıların söylendiği sıra gecelerini, kalabalık eğlenceleri gözünüzde canlandırdığınızda bile heyecanlanabilirsiniz.

Oruç Gelenekleri

Ramazan ayında ilk kez oruç tutan gençlere hediye almak gelenektir. Oruç tutmaya özenen çocuklara yarım gün oruç tutturmak da… Öğlene kadar tutulan bu çocuk orucuna “tekne orucu”, çocuğa öğlen yemek yedirmeye ise “oruca direk vurma” denirmiş. Hatta eski zamanlarda yetişkinler çocuklara “orucunu bana sat” der, karşılığında hediye alarak onları ramazanın güzellikleri ile tanıştırırmış. Bu geleneği hala yaşatabilir, hatta Ramazan Bayramı’nda çocuklara kumaş mendil içinde harçlıklarınızı verebilirsiniz. Elbette mendilin içine birer tane de lokum koymayı unutmamalısınız!

Geleneksel Ramazan Sofraları

Eskiden mahallelerde, sokak aralarında iftar sofraları kurulur, sokağın başından ucuna dek herkes aynı sofrada oruç açarmış. Sahurda ise evlerde pişen pişiler tüm komşulara esnafa, mahalle davulcularına dağıtılır, ramazanın bereketi paylaşılırmış.

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram