Mutfak Bahçeciliği ile Kendi Sebzelerinizi Üretin

 Kategori: Haberler

Taze ve organik sebzeler yetiştirmek, yemeklere lezzet katmanın en özel yoludur. Kendi sebze ve yeşilliklerinizi yetiştirmek için büyük bir açık alanınız olmayabilir ancak üzülmeyin. Mutfakta, balkonda yetiştirilebilen sebzeler arasından istediklerinizi seçerek çok küçük bir alanda sebze meyve üretebilirsiniz. Yemeklik bitkilerinize pencere pervazında, askılı sepetlerde ve küçük saksılarda kolaylıkla yer açabilirsiniz. Peki, neleri bu şekilde üretebilirsiniz?

1. Taze Soğan

Pek çok yemeğe harika bir tat katan soğanı yetiştirmek son derece kolaydır. Soğan yetiştirmek için, bir dahaki sefere taze soğan kullandığınızda kök kısımlarını üstlerinde en az 2,5 cm yeşil kısım bırakarak kesin. Ayırdığınız kısımları bir saksıya veya kavanoza, yaklaşık 3 cm derine gömerek yeni yeşil soğanlar büyütebilirsiniz. Yeşil soğanı yetiştirmek için toprağa bile ihtiyacınız olmaz, sadece suda hasat yapabilirsiniz.

Taze soğan yetiştirirken, kavanoz seçimi ve konumu da oldukça önemlidir. İdeal soğan üretimi için güneş ışığının kolayca nüfuz edebileceği şeffaf, temiz bir kavanozun yarısını suyla doldurup, kökleri aşağı bakacak şekilde yerleştirin. Kavanozu en az dört saat güneş ışığı alan, ılık ve güneşli bir pencere kenarına koyun. Her iki günde bir suyu değiştirmeyi unutmayın. Bir veya iki hafta sonra soğanlarınız yaklaşık 15-20 cm olur. Yeşil soğanları 2-3 kez toplayabilir, yemeklerinize katarak afiyetle yiyebilirsiniz.

2. Domates

İç mekanda taze, organik, sulu domatesler yetiştirmek için domatesi güneşli bir pencerenin kenarına koymalısınız. Mutfakta yetiştireceğiniz domateslerde en iyi sonuçları elde etmek için domateslerin kiraz domates gibi cüce çeşitlerden olmasına dikkat edebilirsiniz. Ayrıca sarı ampul domates, Tiny Tim, Red Robin gibi türler iç mekanlarda iyi yetişen bazı domates çeşitleridir. Kiraz domatesler genellikle büyük bir saksıya ihtiyaç duymaz, küçük ya da orta büyüklükte bir kap yeterli olacaktır. Domatesleri pencerelerinizin yanında asılı sepetler içinde büyüterek mis gibi kokuları ve göz alıcı kırmızı renkleriyle de mutfağınıza güzellik katabilirsiniz.

3. Mikro Yeşillikler

Mutfakta ve balkonda yetiştirilebilen sebzelerin çoğu, çok sığ kaplarda da büyütülebilir. Sunum esnasında tabaklarınızın güzelliğine güzellik katan ve içerisindeki yoğun vitamin ve faydalı besinlerle sağlıklı öğünler tüketmenize yardımcı olan mikro yeşillikler bunun en güzel örneğidir. Mikro yeşillikler yetiştirmek isterseniz işe; turp, lahana, İsviçre pazı, pancar, fesleğen ve dereotu gibi çeşitli tohumlar satın alarak başlayabilirsiniz.

Tohumları satın almanızın ardından, en fazla beş cm derinliğinde sığ bir tepsiyi toprak ile doldurun. Toprağı suyla nemlendirin ve tohumları toprağın üzerine eşit bir şekilde serpin. Daha sonra, tohumları örtmek için üste ince bir toprak tabakası ekleyin. Tepsiyi güneşli bir pencere kenarına yerleştirin ve toprağı hep nemli tutmaya devam edin. Fideler bir veya iki santim boyuna eriştiğinde ve yaklaşık iki sıra yaprağa sahip olduğunda hasat için hazırlar demektir. Yemeklerinize kendi dokunuşlarınızı katmak işte bu kadar kolay!

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram