Mikrodalga Fırın Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

 Kategori: Haberler

Mikrodalga fırın, hayatımızı en çok kolaylaştıran eşyalardan biri. Ancak hakkında pek çok tartışma olduğu da gerçek. Bu tartışmaların odak noktası miktodalganın sağlıksız olduğuna dair inanış. Peki, mikrodalga fırın gerçekten sağlıksız mı? Mikrodalga fırın hakkında doğru bilinen yanlışlar neler?
Mikrodalga Fırın Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

 

Yanlış: Mikrodalga fırın sağlıksızdır.

Doğru: Mikrodalga fırına adını veren ve yemeklerin ısınmasını sağlayan mikrodalgalar, bir tür elektromanyetik radyasyon. Bu da insanları mikrodalganın kanserojen olduğunu düşünmesine neden oluyor. Oysaki mikrodalganın sağlık açısından güvenli olduğu Harvard Üniversitesi ve Amerikan Kanser Topluluğu gibi saygın kurumlar tarafından tescil edildi.

 

Yanlış: Mikrodalga gıdaların besin değerini tamamen yok ediyor.

Doğru: Tüm Mikrodalga gıdaların içindeki su moleküllerini harekete geçirerek yemeklerin ısınmasını sağlıyor. Bu çalışma prensibiyle mikrodalga fırın, besin değerleri üzerinde diğer pişirme ve ısıtma yöntemlerinden daha olumsuz bir etkiye sahip değil. Hatta Harvard Tıp Fakültesi’nin online sağlık rehberinde yayınlanan makaleye göre mikrodalgada pişirme süreleri daha kısa olduğundan besin değerlerini diğer yöntemlerden daha çok koruyor. Yiyecekleri su içinde haşlama gibi geleneksel yöntemler, mikrodalgayla kıyaslandığında çok daha fazla besin değerinin kaybına neden oluyor. Özellikle C vitamin, omega-3 yağ asitleri, antioksidanlar gibi ısıya hassas besin içerikleri, mikrodalga ile pişirildiğinde çok daha kısa pişme süresi sayesinde daha etkin korunabilyor.

 

Kaynak: www.health.harvard.edu

 

Mikrodalga kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

-Mikrodalga fırınınızda asla plastik kaplar kullanmayın. Çünkü mikrodalgalar plastik moleküllerini yıkarak BPA ve fitalat gibi zararlı kimyasallların yemeklerinize sızmasına neden olabilir. Hatta BPA içermeyen plastikleri dahi mikrodalgaya sokmamaya özen gösterin. Mikrodalgada kullanım için en uygun seçenekler, cam kaplar ve mikrodalga için özel üretilen kaplar.

 

-ABD Tarım Bakanlığının verilerine göre mikrodalgalar, yemeklerin 2,5-4 cm arasında içine kadar nüfuz ediyor. Bu da et gibi az pişmesi sakıncalı besinlerin mikrodalgada pişirilmemesi gerektiğini ortaya kokuyor. Mikrodalgayı pişirmeden ziyade önceden pişirilmiş yemekleri ısıtma, buz çözdürme gibi işlemler için daha etkin kullanabilirsiniz.

 

Kaynak: fsis.usda.gov

 

-Mikrodalga fırın temizliği için karbonatlı su en ideal çözüm. Mikrodalgadaki yağ kalıntılarını ve yemek kokularını çıkarmak için ise cam bir kabın içine bir su bardağı suyu, yarım limonun suyunu ve 6 yemek kaşığı karbonatı ekleyin. Fırınınızı su iyice kaynayana kadar çalıştırın. Ardından fırınınızın kapağını açmadan soğumaya bırakın. Yaklaşık 15 dakika sonra fırınınızın kapağını açarak tüm yüzeyleri yumuşak bir bezle ya da kağıt havluyla silin.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram