Mayıs Ayında Ne Yiyelim?

 Kategori: Haberler

Güneşin sıcaklığınını iyiden iyiye hissettirdiği, ağaçların yeşillere büründüğü, çiçeklerin açtığı mayıs ayıyla birlikte ilkbaharın geldiğine artık ikna olduk. Doğanın kış uykusundan uyanışı mutfaklarımızı ve sofralarımızı da canlandırıyor. Mayıs ayının sunduğu doğal lezzetlerle kendinizi yeni mevsimin enerjisine alıştırmaya hazır mısınız? İşte, mayısın sunduğu meyve ve sebzeler…

 

Mayıs ayının sebzeleri

K vitamini, folik asit, folat, potasyum, C vitamini ve A vitamini açısından zengin kuşkonmaz, mayıs ayında bolca bulabileceğiniz sebzelerden. Aynı zamanda inulin isimli özel bir karbonhidrat çeşidi içeren kuşkonmaz, kalın bağırsakta bulunan iyi bakterilerin gelişimini destekliyor. Mayıs ayında tezgahlarda bollaşan bezelye ve barbunyayı bolca tüketebilir, fazla fazla alıp derin dondurucuda stoklayarak kış hazırlıklarına şimdiden başlayabilirsiniz. Enginar, taze bakla, taze sarımsak da mayıs ayında gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz sebzelerden. Mis kokulu, kırmızı domatesleri mevsiminde tüketmeyi sevenlerdenseniz bir ay daha beklemeniz gerekiyor. Mayıs ayının otları ise deniz börülcesi, madımak, semizotu, ebegümeci, hindiba ve ısırgan.

 

Meyve severler mayısı da seviyor

Yaz meyvelerinin tadı bir başka. Mayıs ayıyla birlikte yaz meyveleri de yeniden aramızda. Mevsimi hayli kısa süren çileğin tadına doymanın, mis kokulu çilek reçeli yapmanın tam zamanı. Ekşiyi sevenlerin gözdesi yeşil erik, yani can eriği de nihayet tezgahlarda boy göstermeye başladı. Malta eriği, diğer adıyla yeni dünya da henüz en tatlı haline erişemese de mayıs ayında tüketilebilecek meyveler arasında. Mayıs ayının bir diğer meyvesi ise dut.

 

Denizin mayıs ayında sundukları

Denizlerde balık avı yasağı başladı. Yine de deniz mahsullerini sevenler mayıs ayında da aradıklarını balıkçı tezgahlarında bulabiliyor. Mayıs ayında lezzetle tüketilebilecek balıklar; izmarit, kalkan ve mezgit. Minakop, iskorpit ve tekir de mayıs ayında balık severlerin tercih ettiği türler arasında sayılabilir. Kalkan, levrek, akya ve kefal ise kış aylarındaki kadar lezzetli olmasa da mayıs ayında tüketiliyor.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram