Mart Ayında Ne Yiyelim?

 Kategori: Haberler

Mart ayı ile birlikte doğa iyice kıpırdanmaya başladı. Şimdi sıra önce baharı, sonra da yazı karşılamakta. Peki, hava hala soğuk olsa da güneşle yeniden aşk tazelemeye başladığımız bu Mart ayında nasıl beslenmeliyiz? Mevsimin getirdiklerine göre beslenmeyi önemseyenler için Mart ayında gönül rahatlığıyla tüketilebilecek besinler burada.

 

Mart ayının sebzeleri

Yöreden yöreye farklılık gösterse de Mart ayının en güzel yanlarından biri yabani otların yeniden gün yüzüne çıkması. Hindiba ve ısırgan gibi otları bu ay itibariyle tezgahlarda bolca görebilirsiniz. Kış sebzeleriyle vedalaşmanın da vakti geldi çattı. Kereviz, pırasa, ıspanak ve karnabahara bir süreliğine veda ederken mart ayının ortalarından itibaren taze enginarla buluşmaya hazırlanın. Kuşkonmaz ve bakla için ise Mart ayı, en ideal zaman. Maydanoz, tere, roka, nane gibi taze yeşilliklerden yana Mart, zengin bir ay sayılabilir.

 

Mart ayının meyveleri

Mart ayı, mevsim meyveleri açısından pek zengin değil açıkçası. Portakal ve mandalinanın arkasından artık el sallayabilirsiniz. Narenciye ailesi bu ay itibariyle tadını iyice yitiriyor.  Mart ayında mevsim meyvelerinin peşine düşerseniz, tercihiniz yerli muz ve elmadan yana olabilir. Mart ayının ortasından itibaren ise henüz tadı acı olsa da çağlayı tezgahlarda görmek mümkün.

 

Mart ayının en lezzetli balıkları

Dip balıkları mart ayında leziz zamanlarını yaşıyor. Kalkanın en lezzetli ayı olduğundan bolca kalkan balığı tüketebilirsiniz. Barbunya ve gümüş balığı, mart ayında bollaşıyor, lezzetleniyor. Mart ayında tüketilebilecek diğer balıklar ise, mezgit, izmarit, kefal, levrek ve tekir. Uskumru artık yağını yitiriyor ve çiroza dönüyor. Çiroz, uskumrunun tuzlanarak kurutulduğu bir saklama yöntemi. Mart ayı uskumrudan çiroz yapmanın tam zamanı.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram