Marie Kondo Yöntemiyle Mutfak Düzeni Nasıl Sağlanır?

 Kategori: Haberler

Tüm dünyayı Marie Kondo fırtınası kasıp kavuruyor. İnsanlara kitapları ve televizyon programıyla, evlerini nasıl düzenlemeleri gerektiğini anlatan Marie Kondo’nun mutfak hakkında da söyleyecekleri var.

 

Marie Kondo Yöntemiyle Mutfak Düzeni Nasıl Sağlanır?

KonMari felsefesinin yaratıcısı Marie Kondo, tüm dünyada insanların daha düzenli evlerde, daha sade yaşamlar sürmesine yardımcı oluyor.  Japon ev düzenleme gurusu Kondo, çok satan iki kitabının ardından Netflix’te insanlara düzenli evlerin kurallarını öğrettiği programıyla ününe ün kattı. Kondo, evin kalbi mutfak için de pratik öneriler veriyor. İşte, Marie Kondo felsefesine uygun bir mutfak yaratmak için birkaç ipucu…

 

Gereksiz eşyalardan kurtulun

Tüm evde olduğu gibi mutfakta da sadece size neşe veren objeleri tutmak Marie Kondo felsefesinin kilit noktalarından. Alıp da hiç kullanmadığınız ya da uzun süredir elinizi sürmediğiniz mutfak gereçlerini elden çıkarın. Esasında dönüp dolaşıp sürekli kullandığınız birkaç mutfak eşyası mutlaka vardır, onları tutup kalanlardan vazgeçebilirsiniz.

 

Gıdalar için de aynı kural geçerli

Tıpkı eşyalar gibi kullanmadığınız gıdaları da mutfağınızda tutmanıza gerek yok. Merak edip aldığınız, ama bir daha ihtiyaç duymadığınız her türlü malzemeyi ihtiyaç sahiplerine verebilirsiniz.

 

Tezgahı olabildiğince boş bırakın

Tezgah üstünde gereksiz eşya kalabalığı hem gözünüzü hem zihninizi yorar. Bunun yerine küçük mutfak aletleri de dahil, göz önünden kaldırabileceğiniz her şeyi dolaplara ve çekmecelere yerleştirin. Tezgahınız boşaldığındaki ferahlık hissine siz de şaşıracaksınız.

 

Her şeyin bir yeri olsun
Bu da KonMari metodunda en önemli maddelerden biri. Evdeki her eşyanın belli bir yeri olsun. Böylece hem düzen sağlanır hem de bir şeyi aradığınızda tüm evi talan etmeniz gerekmez. Mutfakta da tüm araçların, baharatların, bakliyatların özel birer yeri olsun. Gıda ürünleri için şeffaf kavanozlar kullanmak aradığınızı bulma

 

Önce kategorize edin, sonra yerleştirin

Mümkünse kutular ya da çekmece düzenleyiciler kullanarak mutfakta kullandığınız her şeyi kategorize edin ve yerleşimi kategori bazında düzenleyin. Dolapların ve çekmecelerin içinde yerden tasarruf etmek için KonMari metodunun kilit noktalarından biri olan dikey yerleştirme yöntemini uygulayın.

 

Yerleşimi belgeleyin

Çekmecelerinizin, dolaplarınızın düzeninin olduğu gibi kalması için hepsinin birer fotoğrafını çekin. Böylece bu düzeni belgelemiş olursunuz ve işler karıştığında bu fotoğrafı referans alabilirsiniz.

 

Birkaç objeyle mutfağınıza neşe katın

Sizin için bir anlam taşıyan, varlığı neşe veren birkaç dekoratif objeyle mutfağınıza son dokunuşu yapın.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram