Makarnanın Tarihi

 Kategori: Haberler

Dünya genelinde yaygın olarak tüketilen ve İtalyan yemek kültürüyle özdeşleşen makarna, tarih öncesi dönemlerden bugüne insanlar için önemli bir besin maddesidir. Peki, makarnanın tarihi nasıl ortaya çıktı?

 

İnanması güç olsa da makarna bir İtalyan icadı değil. Tarihte makarnayı ilk bulan toplumun kim olduğu belirsiz. Yalnızca farklı tarihi dönemlerde dünyanın farklı bölgelerinde bugünkü makarnaya benzer gıdalar üretilip tüketildiği biliniyor. Ancak şüphesiz makarnayı İtalyanlar bulmadıysa bile bugün dünyanın her yerinde sevilerek yenmesinde en büyük pay onlara ait.

 

Tarihi Bulgularda Makarna

Arkeolojik kazılarda ulaşılan buluntulara göre Antik Yunan ve Roma kültüründe kurutulmuş hamurdan makarna benzeri gıdalar tüketildiği biliniyor. Milat öncesi dönemlerde Çinliler ve Arapların da makarna üretimine arpa şehriye ile başladığı yapılan arkeolojik çalışmalar ile keşfedilmiş. Üretimi ve taşınabilirliği kolay olduğundan göçebe yaşayan Arap kabileleri ile farklı coğrafyalara yayılmış.

 

Milattan sonraki dönemde Arap yarımadasında hamurlar sopalara geçirildikten sonra güneşte kurutularak üretilmeye başlanmış ve 10. yüzyıla gelindiğinde bu makarna türü önemli bir ticaret malzemesi haline gelmiştir.

 

İtalyanların Makarnası

Rivayete göre İtalyan kâşif Marco Polo Çin seyahatinden yanında spagetti benzeri uzun ve kuru hamur parçaları ile bunun nasıl yapıldığına dair tarifle gelmiş. Güzel bir hikâye olsa da bu hikayenin doğruluğu şüpheli. İtalyanların makarna ile buluşmasının Venedikli ve Arap tüccarlar arasındaki ticaret sayesinde olması daha yüksek bir ihtimal. Dünyanın her bölgesinde o bölgeye özgü buğday ile yapılan makarna İtalya’nın güneyinde üretilmeye başlandığında; bölgede yetişen durum buğdayının makarna için ideal buğday türü olduğu fark edilmiş.

 

Gluten oranı yüksek olan durum buğdayından yapılan elastik hamur kurutulduğunda daha dayanıklı, raf ömrü daha uzun bir makarna elde edilmiş. Bu sayede özellikle saklanması ve depolanması açısından oldukça kullanışlı bir gıda haline gelmiş. Zamanla ucuz olması, kolay üretilmesi ve pratik hazırlanarak tüketilmesi ile İtalyan yemek kültürünün başlıca malzemesini oluşturmuştur.

 

Türkiye’de Makarna Tarihi

Osmanlı döneminde Anadolu’da erişteye benzer hazırlanmış kurutulmuş makarna tüketilirdi. Osmanlı’nın son dönemlerinde İtalya’dan makarna getirilirdi. Anadolu’da endüstriyel anlamda makarna üretimi 1922 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılırken başlamıştır. İzmir’de kurulan ilk makarna fabrikası Türkiye’nin modern gıda sanayisinin ilk fabrikası olma özelliğini taşır. Bu şekilde makarna da ülkenin ilk endüstriyel gıdası olmuştur.

 

Cumhuriyetle birlikte sanayileşme ve şehirde yaşamanın artması, makarna tesislerinin çoğalarak hazır makarna üretimini de arttırmıştır. Ancak üretim artışı için en büyük faktör, iyi makarnanın ham maddesi olan durum buğdayının Türkiye’nin birçok bölgesinde kolaylıkla yetiştirilebilmesidir.

 

İlk kim bulmuş olursa olsun makarna tüm insanların en sevdiği yiyeceklerden biri!

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram