Lezzetli Vegan İkili – Kuşkonmaz & Bao Çöreği

 Kategori: Haberler

Ekmek arası lezzetler, Türk mutfağında yaygın olduğu kadar dünya mutfaklarında da kendilerine yer bulan popüler yiyecekler arasında. Hızlı hazırlanması, kolay tüketilmesi, ekonomik fiyatları ile öne çıkan bu yiyecekleri hemen hemen her ülkede farklı biçimlerde bulabilmeniz mümkün. Yerel kültüre uygun, geleneksel beslenme alışkanlıklarına göre lezzetlendirilmiş bu lokal yiyecekler, aynı zamanda bulundukları ülkenin mutfağı ve beslenme kültürü hakkında da ipuçları barındırıyor. Sokak yemekleri furyasının giderek yaygınlaştığı günümüzde, seyyar satıcıların tezgahlarından çıkarak ünlü şeflerin dokunuşları ile lüks restoranların menülerine de giren bu lezzetler için artık ülke ülke gezmenize gerek yok! Beslenme ihtiyacını hayvansal gıdalardan sağlamayanlar için de lezzetli ve diyetlerine uygun alternatif sokak lezzetleri bulmak mümkün. Siz de vegan beslenme tarzını benimsemiş sokak lezzeti tutkunlarındansanız, Izgarada Kuşkonmaz Bao Çöreği tarifimizi mutlaka denemelisiniz.

Bao Bun Nedir?

Bao aslında bir çeşit sandviç ekmeği. En önemli farkı buharda pişirilmesi. Köklerinin ise Tayvan ve Çin’e dayandığına inanılıyor. Klasik sandviç ekmekleri gibi, arasına çok farklı besinler konularak lezzetli sandviçler yapılabiliyor. Bao ekmeklerini donuk olarak alabileceğiniz gibi, evde kendi hamurunuzu hazırlayarak da pişirebilirsiniz.

Izgarada Kuşkonmaz Bao Çöreği Tarifi

Vegan beslenirken lezzetten de ödün vermek istemeyenler için uygun bir alternatif olan tarifimizin malzemelerini paylaşarak başlayalım.

  • 250 gram kuşkonmaz
  • 1 yemek kaşığı bitkisel yağ
  • 2 yemek kaşığı siyah fasulye sosu (Jajangmyeon)
  • 1 çorba kaşığı fermente fasulye sosu (Miso)
  • 1 çorba kaşığı tatlı biber sosu
  • 1 çorba kaşığı pirinç sirkesi
  • 2 yemek kaşığı ketçap
  • 8 adet bao çöreği
  • 1 adet havuç rendelenmiş havuç, kimçi, kişniş, kızarmış susam

Izgarada Kuşkonmaz Bao Çöreği Nasıl Yapılır?

Kuşkonmazların sert kabuklarını soyun ve dip kısımlarını kestikten sonra hafifçe yağlayın. Pirinç sirkesi, ketçap, siyah fasulye sosu, tatlı biber sosu ve Miso sosunu bir kasede çırparak karıştırın. Izgara veya kızartma tavanızı en yüksek sıcaklıkta kızdırın ve kuşkonmazları üzerlerinde ızgara izleri çıkacak biçimde ara sıra çevirerek kızartın. Gerekirse kızartma esnasında fırça ile yeniden yağlayabilirsiniz. Bu esnada Bao ekmeklerinizi hazırlamaya başlayın. Buharlı pişiriciye yerleştirdiğiniz Bao’larınızı donuksa 5-6 dakika, taze ise 2-3 dakika buharla pişirin. Sıcak Bao’ları biraz kimçi ve havuç eşliğinde kızarmış kuşkonmazlar ile doldurun. İnce doğranmış taze kişniş ve kızarmış susam taneleri ile çeşnilendirin ve sıcak halde tüketin.

İpucu:

Eğer döküm ızgaranız yoksa kuşkonmazlarınızı fırınlayabilirsiniz. Yağladığınız kuşkonmazları 180 derece fırında 10 dakika bekletip, fırça ile tekrar yağladıktan sonra 5 dakika daha fırınlamanız yeterli olacaktır.

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram