Kurban etleri nasıl saklanmalı?

 Kategori: Haberler

Kurban Bayramı denildiğinde akla bolca kavurma ve et yemekleri gelir. Bu süreçte buzdolabında bulunan et miktarı da hatırı sayılır bir şekilde artar. Kırmızı et bozulmaya ve bakteri üretimine son derece uygun bir besin türü olduğu için etlerin saklanma şekli büyük bir önem taşır. İşte kurban etinin doğru yöntemlerle saklanıp, sağlıklı şekilde tüketilmesini sağlayacak temel bilgilerden birkaçı…

Kurban Etini Buzluğa Koymadan Önce Yapılması Gerekenler

Kurban kesildikten sonra ilk olarak etin uzman bir kasap tarafından parçalara ayrılması gerekir. Et hemen tüketilmemeli, yaklaşık 5 saat kadar dinlendirilip sıcaklığının normale dönmesi beklenmelidir. Böylece piştiğinde daha lezzetli ve yumuşak bir dokuda olur. Aksi takdirde kesimden hemen sonra pişirilen etler katı ve sert bir yapıya sahip olacağından istenen tadı vermez.

Eti dışarıda dinlendirdikten sonra buzdolabına koyabilirsiniz. Burada, bir sonraki adım olan dondurucuya koyma işleminden önce en az bir gün, en fazla üç gün daha bekletebilirsiniz. Dört gün ve daha fazla buzdolabının dondurucu kısmında olmayan, günlük kullanıma uygun kısmında bekleyen etleriniz bozulabilir. Buzdolabında bekletilen etlerin saklanma şekli konusunda da dikkatli olmalısınız. Üst üste yığılarak bekletilen etler hava almadığı için bozulmaya elverişli olduğundan etleri mümkün olduğunca yayarak yerleştirmelisiniz.

Kurban Eti Buzlukta Nasıl Saklanır?

Etler buzdolabında dinlendirildikten sonra buzluğa alınacak parçalar az kemikli kısımlardan seçilmelidir. Etleri büyük parçalar halinde tutmak yerine kuşbaşı olacak şekilde, yemeklik denilen küçük parçalara ayırarak saklamak gerekir. Kesilen etler tek seferde çözülüp kullanılacak miktarlara bölünmeli ve buzdolabı poşetleri ya da hava geçirmeyen saklama kaplarına konularak derin dondurucuya hazır hale getirilmelidir. Her bir parçanın paketlendiği günün bilgisini eklerseniz, ne kadar süredir donduklarını takip edebilirsiniz. Hazırlanan paketler buzdolabının buzluk bölümünde ya da uygun bir derin dondurucu içerisinde bulunduğu soğukluğa bağlı olarak 1 ay ila 8 aylık sürelerde korunabilir.

Buzluktan çıkarılan etler, yemekler için kullanmadan önce bir süre çözmeniz gerekir. Çözünme işlemi için en ideal yöntem olan etin önce buzdolabına ardından da oda sıcaklığına alınarak yavaş yavaş çözünmesini bekleme yöntemini tercih etmenizi öneririz. Hijyen açısından sorun yaratabilecek, kalorifer peteği gibi yerlere çözünmesi amacıyla konulan etlerde mikroorganizmalar hızlı bir şekilde üreyebilir.  Bunun yerine ne yemek yiyeceğinizi mümkün olduğunca önceden planlayarak etin daha uygun koşullarda çözünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu etleri hızlı tüketmeye de dikkat etmeniz gerekir çünkü bir kez buzluktan çıkan etin tekrar dondurulmaması gerekir. Tüm bu ipuçlarını aklınızda bulundurarak, etlerinizi sağlıklı bir şekilde, afiyetle tüketebilirsiniz.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram