Konserve Ürünler Nasıl Üretilir? Faydaları Nelerdir?

 Kategori: Haberler

Yüzyıllardır başta meyve ve sebzeler olmak üzere pek çok gıda çeşidini uzun süre taze tutmanın en geleneksel ve etkili yollarından biri olan konserve ürünler, ülkemiz dahil tüm dünyada yaygın olarak kullanılır. Peki, klasikleşmiş bir gıda koruma yöntemi olan konserveye dair detayları şimdiye kadar hiç merak ettiniz mi? Eğer cevabınız “Evet” ise bu içerikte konserve besinlere dair aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabilir, bundan sonra konserve yiyecek çeşitlerini çok daha bilinçli bir şekilde tüketebilirsiniz.

Konserve Gıda Nedir ve Faydaları Nelerdir?

1800’lü yıllardan beri kullanılan konserve yöntemi, ürünleri olabildiğince saf halleriyle koruyup daha uzun süreler tüketilebilmeleri için uygulanan özel saklama yöntemidir. Ünlü Fransız bilim insanı Pasteur, mikroorganizmalarla gıda bozulmaları arasındaki ilişkileri incelerken bugünkü konserve gıdaların çıkış noktası olan detayı keşfeder: “Isıtılan gıdalar, mikroorganizmalarla temasa geçmedikleri sürece sonsuza kadar korunabilirler.” Konserve gıdalar da tam olarak bu kanun üzerine şekillenir ve giderek daha da yaygınlaşarak kullanılmaya başlanır. Konserve dendiğinde genellikle akla teneke kutulardaki gıdalar gelse de cam kavanozlardaki ve dayanıklı plastik paketlerdeki gıdalar da konserve gıda kapsamında değerlendirilir. Bu geleneksel gıda saklama yönteminin bu kadar yaygın şekilde kullanılmasının pek çok nedeni vardır. Bunlar;

  • Gıdaların en doğal hâlleriyle çok daha uzun süreler boyunca tüketilebilmesini sağlar,
  • Mevsiminde konserve yapılan yiyeceklerin farklı zamanlarda da taze ve lezzetini kaybetmemiş şekilde bulunabilmesine imkan verir.
  • Pratik kullanımı ile büyük kolaylık sunar.

Konserve Gıda Nasıl Üretilir ve Çeşitleri Nelerdir?

Konserve gıda üretimi, konservesi yapılacak ürünlerin en doğal halleriyle yıkanıp ayıklanması ile başlar. Bu ürünler meyveden sebzeye, balıktan tavuğa kadar oldukça fazla çeşitlilik gösterir. Haşlanması gereken ürünler genellikle blanş yöntemiyle önce kısaca haşlanır, sonra şoklanır. Bu işlem konserve gıdaları hem sterilize etmek hem de tüketime hazır hâle getirmek için uygulanır. Hazırlanan konserveler tuzlu suyla, çeşitli yağlarla veya şekerli çözelti ile bir miktar doldurulduktan sonra hava geçirmeyecek şekilde kapatılır. Ardından yine ürün türüne göre pastörize veya sterilize edilerek tüketime hazır hâle getirilir.

Konserve çeşitleri meyve, sebze gibi çiğ veya az pişmiş gıdalardan oluşabildiği gibi balık, tavuk gibi et ürünlerini ya da tamamen hazır yemek çeşitlerini kapsayabilir. Hazır konserve ürün satın alırken içerisinde katkı maddesi olarak yalnızca asit seviyesini düzenleyen sitrik asit, asetik asit ve antioksidan olarak da askorbikasit olmasına özen göstermek gerekir.

Konserve ürünler arasında İyi Tarım uygulama sertifikasıyla fark yaratan ta!da! konserve hazır tavuk çeşitleri, hem tek başına hem farklı yiyeceklerle birlikte kolayca tüketebileceğiniz alternatifler sunar.

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram