Kış Kampı İçin Hayat Kurtaran Bilgiler

 Kategori: Haberler

“Yazları outdoor aktiviteler yapmak daha kolaydır.” düşüncesi, tüm dünyada geçerliliğini koruyan evrensel bir düşünce olmakla beraber pek haksız da sayılmaz. Hava koşullarının daha yumuşak, gıdaya ulaşımın daha zahmetsiz olduğu alanlarda kamp yapmak, kuşkusuz kışın kamp yapmaktan daha kolaydır. Ancak kışları iklim koşulları daha sert ve zorlayıcı diye eve tıkılıp kalmak da doğru olmaz. Bu nedenle kış kampı ve benzeri aktivitelerle soğuk havayı bir fırsata çevirebilir; hayat kurtaran ipuçları sayesinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Nerelerde Kış Kampı Yapmalısınız?

Her şeyden önce keyifli bir kış kampı için uygun bir ortam seçmeniz ve bunu yaparken coğrafi koşullara üst düzeyde dikkat etmeniz gerekir. Örneğin;

  • Avantajlı gibi görünse de çadırınızı dere, nehir, göl ve deniz kenarlarına kurmamalısınız.
  • Karlı zemin üzerine çadır kuruyorsanız zemini sertleştirmeyi unutmayın.
  • Karlı havalarda ağaç altına çadır kurmanın riskli olduğunu göz önünde bulundurun.
  • Çadırın olabildiğince az rüzgar almasına dikkat edin.
  • Herhangi bir engel olmadığı sürece çadırınızı güney yönüne bakacak şekilde kurabilirsiniz.

Kış Kampında Hayat Kurtaran Bilgiler

Çadır seçiminden gerekli ekipmanlara, ısınmadan giyime birçok konuyu kapsayan kış kampında dikkat etmeniz gereken detaylar:

  • Çadırınız 4 ya da 5 mevsim, çift katmanlı, su geçirmezlik açısından minimum 3000 mm olmalıdır.
  • Uyku tulumunuz mumya tipi ve bütçeniz uygunsa kaz veya ördek tüyü olmalıdır.
  • Şişme mat altına köpük mat sererek iyi bir yalıtım elde edebilirsiniz.
  • Termal içlik, boyunluk, bere, polar ve su geçirmez mont gibi kışlık ekipmanlarınızın eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Tüm bunlara ek olarak pillerinizi sıcak tutmalı, kibritlerinizi ıslatmamalı ve her koşulda ateş yakmayı öğrenmelisiniz.

Kış Kampında Ateş Yakmanın Yolları

Kuru dallardan veya odunlardan ateş yakmak, kamp ortamındaki en basit işlerden biridir ancak yağmurlu ve karlı ortamda ateş yakmak için aynı şey söylenemez. Öncelikle topladığınız ıslak odunları uygun bir bıçakla ikiye veya dörde bölmeli, yakmaya iç kısımlarından başlamalısınız. Ateşi desteklemek için bulabiliyorsanız kuş tüylerinden faydalanabilirsiniz.

Kış Kampında Yemek İşini ta!da!’ya Bırakın

Zorlayıcı ‘outdoor’ koşullarında ateş yakmak kadar yemek yapmak da oldukça zordur. ‘Outdoor’ şartları için özel olarak geliştirilmiş, 2 yıla kadar raf ömrü sunan ta!da! outdoor hazır yemek paketleri sayesinde 24 saat boyunca kahvaltı, öğle ve akşam öğünlerini yanınızda taşıyabilir, alevsiz ısıtıcı kiti ile kolayca ısıtarak 5 – 15 dakika içinde hazırlayabilir hatta herhangi bir su birikintisini içme suyu haline getiren su arıtma tabletleri ile içme suyu ihtiyacınızı da pratik bir şekilde karşılayabilirsiniz. Hayatınızı kolaylaştıran ‘outdoor’ ta!da! ürünlerini güvenli alışveriş ve 24 saat içinde kargoya teslim ayrıcalığıyla satın almak için tıklayın.

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram