Kelle Paça Çorbası Faydalı mı Zararlı mı?

 Kategori: Haberler

“Kelle paça çorbası faydalı mı zararlı mı?” tartışması süre dursun, muhteşem ikili lezzetler nedir sorusuna kelle-paça cevabı veren insan sayısı da günden güne artıyor. Esnaf lokantalarından, annelerimizin mutfağına kadar hemen her masada karşımıza çıkan kelle paça çorbasının faydalı olup olmadığı hem sevenleri hem de “ağzıma sürmem” diyenleri tarafından merak ediliyor.

Kelle paça çorbası dana ya da koyun sakatatının kaynatılıp, içerisine yoğurt, tereyağ ve un terbiyesinin ilave edilmesiyle hazırlanan, sarımsak, sirke ve limon ile lezzetlendirilen bir çorba olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bir tür şifa deposu olarak tanımlanıyor. Örneğin, Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor Canan Karatay, kelle paça çorbasının bol D vitamini içeriği için oldukça sağlıklı bir besin olduğunu ve bu sebeple bol bol tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Kış Aylarında Şifa Deposu

İçinde bulunan bol sarımsak, limon ve sirke ile doğal antibiyotik etkisi gösteren paça çorbasının özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve gripten koruduğuna inanılıyor. Ayrıca içeriğinde bulunan kolajen, vitamin ve minarellerin bağışıklık sistemini de güçlendirdiği belirtiliyor. Kelle paça çorbasının eklemlerdeki sıvıyı koruduğu ve antioksidan özellik gösterdiği de uzmanlarca sayılan faydalar arasında…

Yağ oranı, protein ve kalorisi oldukça yüksek olan paça çorbasının özellikle gelişim çağındaki çocuklara içirilmesi tavsiye ediliyor. Uzun yıllardır paça çorbasının kırık kemiklerin iyileşmesine de iyi geldiğine inanılıyor. Ayrıca paça çorbası içerisinde bulunan kolajenlerin kanser hastalarına iyi geldiği de faydaları arasında sayılıyor. Özellikle kemoterapi döneminde alınan ilaçların vücuttaki kolajen düzeyini bozduğu, bu dönemde bolca paça çorbası içemenin kolajen seviyesini koruyacağı ve iyileşmeyi hızlandıracağı belirtiliyor.

Ayrıca kelle paça çorbası kilo almak isteyenlerin de imdadına koşuyor. İçinde bulunan yüksek besin değerleri ve kalori nedeniyle kilo alımını kolaylaştıran paça çorbası, kilo almak isteyenlere günde 2 kase kadar tavsiye ediliyor.

Kelle Paça Yağlanma Yapabilir

Ancak kilo problemi olan kimselerin bu besinden uzak durması gerekiyor. Ayrıca kolestrol seviyesinin yüksek olması sebebiyle kolestrol hastalığı olanların da paça çorbası içmemesi gerekiyor. Aşırı kelle paça tüketiminin kalpte yağlanmaya sebep olabileceği de uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Canan Hoca’nın aksine meslektaşı Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Murat Kınıkoğlu ise kelle paça çorbasının vücuda zararlı olduğunu, geçmişten günümüze gelen şifa deposu inancının tamamen yanlış olduğunu belirtiyor. Kınıkoğlu, bir porsiyon kelle paça çorbasının hem kolestrolü yükselttiğini hem de vücuda bol miktarda yağ girmesine sebep olduğunu ve bu sebeple de tüketilmemesi gerektiğini söylüyor. İki uzmanın birbirine ters düşen görüşleri böyle. Çorbanın lezzeti ise ortada! Kelle paça faydalı mı yoksa zararlı mı? Tabii ki takdiri size bırakıyoruz!

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=Jh8M_Ocvdig

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram