Kampta Konforlu Uykular için En İyi Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?

 Kategori: Haberler

Kamp çantanız hazır mı? Çadırınız, yedek kıyafetleriniz, hazır outdoor yemek seçimleriniz çantaya alınmıştır, eminiz. Peki uyku tulumunuz? Kamp deneyimine konfor getiren en önemli araç uyku tulumlarıdır. Yanlış bir seçim üşümenize, çok sıcaklamanıza, rahat edememenize, uykusuz kalmanıza veya üşütmenize neden olabilir. Nasıl çadır seçerken özenle, araştırarak, tüm detayları göz önüne alarak seçim yapıyorsanız uyku tulumu seçerken de aynı özeni göstermelisiniz. Unutmayın, çadırınız ne kadar iyi olursa olsun, uyku tulumunuz rahat değilse konforlu bir uyku mümkün olmaz.

Önce Uyku Tulumlarını Tanıyın

Kamp için hazırlanan uyku tulumlarının yüzlerce alternatifini bulabilirsiniz. Ürünler genellikle üç çeşit içinde toplanır. Mumya tipi, dikdörtgen tip ve zarf tipi uyku tulumları görebilirsiniz. Mumya tipinde üstü geniş, alt kısmı daralan tulumlar, dikdörtgende ise dikdörtgen modeller yer alır. Zarf tipi modellerde ise üste doğru katlanan yorgan şeklinde tulumlar kategorize edilir. Mumya tipi tulumlar ısıyı en iyi muhafaza edenlerdir, önceliğiniz sıcaklık ise bu tipleri tercih edebilirsiniz. Eğer hareket kabiliyetinizi kaybetmeden uyumak ve ısınmak istiyorsanız, ısı açısından biraz daha kayıp yaşatan ancak uyku esnasında harekete izin veren diğer modelleri tercih edebilirsiniz.

Uyku Tulumu Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler

Tulumlar fermuar yönlerine göre L ve R olarak ayrılır. Left sol, right sağ yöndeki fermuarı işaret eder. Bir R bir de L tipi fermuarlı tek kişilik tulumları birleştirerek çift kişilik bir tulum elde edebilirsiniz. Seçiminizi bu ayrıntıyı göz önüne alarak yapmalısınız.

Kadın ve erkekler için ayrı modeller görülebilir. Erkekler için tasarlanan tulumlar daha uzun ve genişken kadınlar için olanlar daha dar ve kısadır. Vücut tipinize en uygun modeli seçmelisiniz.

Uyku tulumlarının ısı dereceleri üzerinde yer alır. Ürün seçerken nasıl hava koşullarına uygun olduklarına bakmalısınız. Üst limit erkek bir yetişkinin terlemeden uyuyabileceği maksimum ısı limitini, konfor sıcaklığı kadınların rahatlıkla uyuyacağı ısıyı, alt limit bir erkeğin 8 saat süre ile uyuyabileceği ısıyı, ekstrem sıcaklık ise bir kadının hipotermi riski olan bir derecede uyku tulumu içinde hayatta kalabileceği ısı derecesini ifade eder. Uyku tulumunu alırken, sadece içinde rahatlıkla uyuyabileceğiniz bir model arıyorsanız konfor sıcaklığını kıstas almalısınız.

Uyku tulumunun üzerinde derece bilgisi yoksa yazlık, kışlık ve 3 mevsimlik gibi mevsim ifadelerine göre seçim yapabilirsiniz.

Uyku tulumunun materyaline, ağırlığına seçim esnasında dikkat etmelisiniz. Kaz tüyü daha sıcak tutarken, sentetik dolgular daha az alerji riski taşır.

Eğer yağış riski bulunuyorsa, tulumun dış yüzeyin su geçirmediğinden emin olmalısınız.

Uyku Tulumu Fiyatları

Uyku tulumu fiyatları tulumun dolgu malzemesine, dış yüzeyine, boyutlarına, markasına, izolasyon derecesine ve ekipmanlarına göre değişiklik gösterir. Uyku tulumu seçerken diğer kullanıcıların deneyimlerini baz almalı, seçimlerinizi tulumdan beklentilere göre yapmalı ve seçtiğiniz ürünler arasından son elemeyi fiyat üzerinden gerçekleştirmelisiniz. Farklı birçok türü olan tulumların fiyat aralığı da oldukça geniştir. Kaz tüyü, yastıklı, geniş, çift kişilik, ultra hafif, yüksek izolasyonlu bir tulum, sentetik dolgulu tek kişilik bir modelden çok daha pahalı olabilir.

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram