Japon Kültürünün İkonik Bento Kutuları

 Kategori: Haberler

Kahvaltınızı ya da öğle yemeğinizi dışarıda yemektense, evde hazırlamak ve işe giderken yanınızda taşımak istiyorsanız Japonların kadim bento kutusu geleneğine ayak uydurabilirsiniz.

Bento kutuları, 17. yüzyıla tarihlenen bir Japon geleneği. Bizdeki sefer tasına benzeyen tasarıma ve aynı mantığa sahip bento kutularında Japonlar, sağlıklı öğünlerini okula ya da işe taşıyabiliyorlar. Büyük özenle ve bazen saatler sunan uğraşlarla hazırlanıyor bento kutularının içindeki yiyecekler. Tabii, bu ufacık tefecik kutularda yemekten çok daha fazlası var. Orijinal bento kutuları lake ahşaptan yapılıyor ve dört eşit bölmeye ayrılıyor. Günümüzde ise bento kutuları çok daha modern tasarımlarla karşımıza çıkıyor. Bento kutularına bakınca Japonlara özgü titizliği ve estetik anlayışını görmek mümkün. Bento üzerine ünlü Japon tasarımcı Kenji Ekuan’ın ‘The Aesthetics of the Japanese Lunchbox’ isimli bir kitabı dahi var. Kitap, bentonun yemekten ve estetikten öte derin bir felsefesi olduğunu ve her anlamda Japon kültürünün bir yansıması olduğunu anlatıyor.

Son yıllarda batı kültüründe de popülarite kazanan bento kutuları, düzenli bölmelerden oluşuyor ve farklı lezzetleri bir arada taşımanıza fırsat veriyor. Siz de kahvaltınızı ya da öğle yemeğinizi yanınızda taşımak istiyorsanız modern tasarımlı bir bento kutusu edinebilirsiniz. Japonlar gibi saatlerinizi harcamadan da leziz ve sağlıklı bento kutuları hazırlayabilirsiniz. Kutunun içini neyle doldurabilirim, diye düşünüyorsanız işte birkaç basit fikir:

-Akdeniz usulü bento kutusu: Humus, pita ekmeği, yeşil salata, beyaz peynir

-Meksika usulü bento kutusu: Haşlanmış mısır, tortilla cipsi, haşlanmış kırmızı fasulye, avokado dilimleri

-Çocuklar için meyveli bento kutusu: Çilekli yoğurt, krep ruloları, mevsim meyveleri salatası, ceviz

-Kahvaltı için bento kutusu: Haşlanmış yumurta, beyaz peynir, siyah zeytinli domates-salatalık söğüş, simit

-Protein deposu bento kutusu: Hazır tavuklu soğuk salata, kaju fıstığı-badem, kivi dilimleri, yer fıstığı ezmeli sandviç

-Pratik öğle yemeği için bento kutusu: ta!da! kinoalı çok tahıllı sebzeli sandviç, havuç dilimleri, yoğurtlu dip sos, kuru meyveler

-Zeytinyağlı bento kutusu: Barbunya pilaki, zeytinyağlı yaprak sarma, kornişon turşusu, yoğurt

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram