İyi Dileklerin Günü: Hıdırellez Hakkında Her Şey

 Kategori: Haberler

Yüzyıllardır bereketin günü olarak anılan, özel ritüeller ve eğlenceler ile iyi dileklerin adandığı Hıdırellez, kültürümüze renk katar. Anadolu’nun dört bir yanında törenlerle kutlanan bu özel gün; bereket, bolluk ve şifa dileklerine ev sahipliği yapar.

Bereket ve Bolluk Günü Hıdırellez Nedir?

Hızır ve İlyas peygamberin mitlerde söz edilen büyük buluşmasının olduğu günün Hıdırellez günü olduğuna inanılır. Her yıl bir gün olan bu büyük buluşmada, darda kalanların yardımına erişen Hızır’ın ve suların koruyucusu İlyas Peygamber’in bolluk ve bereket getirdiği varsayılır. Miladi takvime göre 6 Mayıs’a denk gelen bu ilahi gün, aynı zamanda 5 Mayıs gecesi kışın bitip, sıcak günlerin başladığını da müjdeler. Doğanın çiçek açtığı Mayıs günü iyi dilekler, dualar ve kutlamalarla geçirilir.

Birbirinden Güzel Hıdırellez Ritüelleri

Hıdırellez günü yapılan birçok farklı ritüel var. Siz de bu yıl Hıdırellez ritüellerini yaşatabilirsiniz. İşte o geleneklerden bazıları:

İnanca göre peygamberlerin buluşması gül ağacının altında gerçekleşir. Bu nedenle 5 Mayıs gecesi akşam saatlerinde (kimileri akşam ezanı eşliğinde yapar) gül dallarına paralar asılır. Paraları kese içinde güllerin dibine de gömebilirsiniz. Aynı gece bereket için gülün altına açık bir cüzdan da bırakılabilir. Cüzdanlar, keseler, paralar 6 Mayıs sabahı ezan vakti geri toplanır.

Evdeki herkes için yedi adet fasulye veya nohut ekilerek bereket dilenir. Bu tohumların tutmasının kötülükleri engellediğine inanılır. Hem bahçenizi zenginleştirecek hem de sizlere eğlenceli bir geleneği yaşatma fırsatı verecek bu ritüeli kolaylıkla yapabilirsiniz. Önceden kuru ürünleri çimlendirmeyi unutmayın.

Dilek dilenerek yüksek bir ağaca bez bağlanabilir. Ağaçların süslendiği Hıdırellez günü, doğa adeta baharı karşılamak için rengarenk giyinir.

Gece dilekler bir kağıda yazılarak gül ağacı altına gömülür, sabah ise erkenden alınıp suya atılır. (Denizleri kirletmemek için suda çözünebilir kağıtlardan kullanabilirsiniz.)

Evlenmek isteyenler yüzük, küpe gibi ziynet eşyalarını bir gün boyunca bir çömleğe saklar. Böylece kısmetlerini bulacakları düşünülür.

Hıdırellez günü bağlara bahçelere çıkılarak Hızır’ın ayak izlerine basılır. Bereket ve bolluk böylelikle tarlalara gelir.
Hıdırellez günü tek bir yeşil yaprak bile dalından koparılmaz.

Hıdırellez’i Kimler, Nasıl Kutlar?

Hıdırellez, Anadolu, Orta Doğu ve Balkan coğrafyasında kutlanır ve birçok ülkede bu özel gün bayram ilan edilir. Bu özel günde yörenin gençleri bir araya gelerek yaktıkları ateşin üstünden atlar ve bugünü taçlandırır. Özellikle Trakya’da giyilen eğlenceli kıyafetlerle sokaklara çıkılır. Davul, zurna, klarnet eşliğinde danslar edilir. Rengarenk kıyafetler, bol müzik ve eğlence ile dansın sokağa taştığı Hıdırellez günü, taze kuzu ciğeri yapılarak ikram edilir. Kırlardan otlar ve çiçekler toplanarak kaynatılır ve suyu içilir. Şerbetler, etler ile tatlanan ziyafet sofraları, tanıdık tanımadık herkese açıktır. Baharla, bolluk ve bereketle kucaklaşılan bu özel günde gidilen eve çeşitli hediyeler de götürülebilir.

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram