Her Rotada Ayrı Bir Tat: Ülkelerin Pilavları

 Kategori: Haberler

Kimi zaman ana yemeklerin yanında kimi zaman da dopdolu içeriğiyle tek başına sofraları süsleyen pilav çeşitleri, ülkemizde olduğu gibi dünyada da farklı tariflerle bambaşka lezzetler kazanıyor. Bölgelere göre etler, deniz ürünleri, baharatlar, soslar, sebzeler ve pek çok malzeme ile zenginleşiyor. Sizin de favori yemeklerinizden biriyse en bilinen ve sevilen pilav çeşitlerini ülkelerine has özellikleriyle yazımızda bulabilirsiniz!

Hindistan’dan Bol Baharatlı Basmati

Basmati pilavı, Güney Asya mutfağında sıkça kullanılan, kokulu, klasik pirince göre daha ince ve uzun bir görünüme sahip basmati pirincinden yapılıyor. Safran, zerdeçal, masala sosu gibi pek çok baharat ve sos ile zenginleştirilip daha aromatik hale getirilen Hint pilavı, genellikle et ve tavuk yemeklerinin altında servis ediliyor.

İtalya’dan Krema Kıvamında Risotto

Tane tane dökülen pilava alışkın Türk milleti için biraz farklı bir pilav türü olan risotto, kırık bir pirinç türü olan Arborio’dan yapılıyor. Kırmızı ya da beyaz et, mantar, deniz ürünleri gibi pek çok malzeme ile pişirilebilen İtalyan tarifinde şarap da kullanılabiliyor. Sebze ya da et suyu ve şarap ile iyice krema kıvamını alan pirinçler nihayetinde çok lezzetli bir pilava dönüşüyor. Görümünü lapayı andırsa da risotto tadanların çok hoşuna gidiyor.

İran’dan Nar Gibi Kızarmış Tahdig

Tahdig ilk bakışta dibi tutmuş bir pilav gibi duruyor ancak bu yemekte hedeflenen gerçekten de pilavın tencerenin dibinde kalan kısmının iyice kızarması. Kimi zaman içine kuş üzümü, badem gibi malzemelerin de girdiği İran pilavı, basmati ya da yasemin pirinçlerinden yapılıyor.

İspanya’dan Deniz Mahsullü Paella

Pilav denince İspanyol’ların meşhur paella yemeğinden bahsetmemek olmaz. Tek başına bir ana yemek olabilecek kadar besleyici malzemeye sahip pilavın içerisinde yok yok! Deniz ürünleri, et, sebzeler, baharatlar… Özellikle midye, kalamar ve karidessiz bir paella düşünülemiyor. Ek malzemeler ise yapılan bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor.

Türkiye’den Bol Domatesli Bulgur Pilavı

İşte bayrakları asma zamanı! Arpa şehriyeli, sade ya da tavuklu pirinç pilavının yeri elbette ki ayrı ama yöresel pilav dendi mi sizin de aklınıza bol domatesli, sebzeli bulgur pilavı gelmiyor mu? Tam kıvamında, mis kokulu bulgur pilavı Türk mutfağının demirbaşları arasında yer alıyor. Siz de ta!da! sebzeli bulgur pilavı ile bu enfes lezzeti sadece dakikalar içerisinde ısıtıp hemen yiyebilirsiniz. ta!da! hazır yemekleri içerisinde pek çok kişinin kalbini fetheden pilav çeşitlerine buradan ulaşabilirsiniz!

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram