Hem Yöresel Hem Pratik: Tirit

 Kategori: Haberler

Orta Asya’da yapılan beşparmak yemeğinin bir benzeri olarak günümüze kadar gelen ve pek çok ilimizde farklı versiyonları pişirilen tirit; dana, koyun, kaz, ördek ve tavuk etinden yapılabilir. Alt tabakası ise yufka parçalarından pilava, bayat ekmekten pideye kadar farklı yiyeceklerden oluşabilir. Konya ve Sinop’ta sıklıkla rastlayacağınız tarifin kaz etli, pilav tabanlı versiyonun patenti Samsun tarafından alınmıştır. Yemeğin ünü öyle yaygındır ki Kastamonu’nun “Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına” olarak da bilinen “Tiridine Bandım” meşhur türküsüne dahi konu olmuştur.

Hem yöresel hem de pratik bir lezzet olan ve tadanların çok sevdiği tirit tarifini ta!da! hazır tavuk ile çok daha kolay bir hale getirdik. Kısa sürede hazırlayacağınız yeni bir tarif arıyorsanız tavuklu tirit yemeğini mutlaka deneyin!

Tavuklu Tirit

Malzemeler

-4 kutu ta!da! hazır tavuk

-İstenilen miktarda tuz ve karabiber

-1 bardak tavuk suyu

-4 tane tırnak pide

Sosu için:

-2 kase yoğurt

-2 diş sarımsak

-1 yemek kaşığı tereyağı ve sıvı yağ

-1 tatlı kaşığı toz ya da pul biber

Hazırlanışı

-4 tane tırnak pide küçük küçük doğranır. Çıtırlık kazanması için yaklaşık 15 dakika kadar, 180 derecelik fırında kızartılır.

-Pideler fırında hazır hale gelirken 4 kutu ta!da! hazır tavuk, istenilen miktarda tuz ve karabiber ile karıştırılıp tatlandırılır. Tavuk suyu ısıtılır.

-Diğer yanda 2 kase yoğurt içerisine 2 diş sarımsak rendelenir.

-Fırından çıkan tırnak pideler servis tabağına alınır. Lezzet kazanması için 1 bardak sıcak tavuk suyu ile ıslatılır.

-Pidelerin üzerine baharatlandırılmış ta!da! hazır tavuk parçaları yayılır.

-Tavuk parçalarının üzeri de sarımsaklı yoğurt ile kaplanır.

-Servis öncesi küçük bir sos tenceresinde 1 yemek kaşığı tereyağı, sıvı yağ ve 1 tatlı kaşığı ya da pul biber kızdırılır.

-Biberli yağ yoğurdun üzerine döküldükten sonra sıcak sıcak servis edilir. Arzuya göre biberli sosa bir miktar biber ya da domates salçası da eklenebilir. Kimi yörelerde sosu biberin yanında nane de lezzetlendirir. Damak tadınıza göre tirit sosunu dilediğiniz şekilde hazırlayabilirsiniz.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram