Hangi çorba neye iyi geliyor?

 Kategori: Haberler

Türk mutfağının vazgeçilmezi çorbaların her biri şifa deposu adeta. Lezzetleriyle sofralarımızın baş tacı olan çorbaların her birinin farklı faydaları var.

 

Ezogelin Çorbası

Soğuk kış günlerinde içimizi ısıtan Ezogelin çorbası, içindeki kırmızı mercimek sayesinde gerçek bir şifa deposu. Glisemik endeksi düşük kırmızı mercimek, bol lif içerdiği için hem tok tutuyor hem de sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlıyor. B vitamini ve protein açısından zengin olması kırmızı mercimeğin, dolayısıyla Ezogelin çorbasının diğer artıları.

 

Tavuk suyu çorbası

Tavuk suyu çorbasının bağışıklığı güçlendirdiği medikal çalışmalarla kanıtlanmış bir gerçek. 12. yüzyıldan kalma yazıtlarda Mısırlı filozof ve bilgin İbn Meymūn Musevî’nin soğuk algınlığı için tavuk suyu çorba tavsiye ettiği, ünlü tıp bilgini İbn-i Sina’nın tedavi protokollerinde tavuk suyu çorbaya yer verdiği biliniyor. Modern tıp da bu bilgiyi defalarca teyit etti. Tavuk suyu, hücre onarımı için gerekli olan aminoasitlerin yanı sıra A ve C vitaminleri açısından çok zengin bir kaynak. Bu eşsiz özelliğiyle tavuk suyu çorbası, kış ayları boyunca bağışıklığı destekleyerek tüm ailenizi gripten koruyor. Gribe yakalananların ise kısa sürede toparlanmasına yardımcı oluyor.

 

Mantar çorbası

Mantarın içeriğinde birden fazla sağlığa faydalı bileşen var: protein, lif, selenyum isimli antioksidan, potasyum… Dolayısıyla leziz mantar çorbası da sağlık için pek çok fayda sağlıyor. Ayrıca mantar, nadir bulunan doğal D vitamin kaynaklarından bir tanesi.  Mantarın içeriğindeki bir diğer vitamin ise B12 vitamini ve mantardaki B12 vitaminin yararlılığı diğer kaynaklara daha yüksek. Kolesterol oranı ve kalorisi düşük mantarın, antienflamatuar etkisi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği de biliniyor.

 

Domates çorbası

En sevilen çorbalardan biri olan domates çorbası, lezzetin ötesinde faydalar sağlıyor. Domatesteki K vitamini ve kalsiyum, kemikleri güçlendiriyor. C vitamini bağışıklık sistemine destek olmakla birlikte kalp-damar sağlığı açısından da faydalı. Selenyum kan dolaşımını düzenleyerek kansızlığı önlemekte etkin rol oynuyor. Domateste bol miktarda bulunan likopen ise tek kelimeyle mucizevi bir bileşen. Domatese kırmızı rengini veren likopen, serbest radikallerin neden olduğu hücre oksitlenmesini engelliyor. Bu sayede domates çorbasının faydaları arasında yaşlanma geciktirici etkisini de saymak mümkün oluyor.

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram