Hangi ay hangi balık yenmeli? Balık takvimi nasıldır?

 Kategori: Haberler

Balığın faydaları saymakla bitmiyor. Önemli bir omega 3 deposu balık; kalp sağlığını koruyor, zekâ gelişimine katkıda bulunuyor, bağışıklığı ve kemikleri güçlendiriyor, Alzheimerı dahi önlemede yaralı oluyor. Aynı zamanda çok da lezzetli bir öğün alternatifi olan balık, tüm bu nedenlerle sağlıklı beslenme konusuna önem verenlerin öncelikli tercihleri arasına giriyor. Hangi ay hangi balık yenmeli sorusu ise yalnız balık sezonunun açıldığı eylül ayında değil, yılın 12 ayında balık severlerin araştırma konusu!

Uzmanlar başta hamilelere, çocuklara, yaşlılara ve aslında 7’den 70’e herkese haftada 2 kez balık tüketmeyi öneriyor. Hal böyle olunca balıkla ilgili akıllardaki tek soru da “balık takvimi nasıldır” ve “bu mevsimde hangi balık yenir” şeklinde oluyor. Haydi gelin, ay ay derya kuzularını birlikte inceleyelim.

Ocak

Uskumru, lüfer, palamut, istavrit bu ayda oldukça lezzetlidir. Kefal ve hamsi ise ocakta tam yağlıdır. Çinekop, kofana ve mezgit, tekir ve kırlangıç bolca bulunur.

Şubat

Kalkan bu ay çıkar ve mayıs sonuna kadar da sofraları şenlendirir. Şubat ayında tekir de bolca bulabilirsiniz. Ayrıca bu dönemde gümüşbalığı ile kefal de lezzetini korur. Uskumru, lüfer ve palamut ise yağını kaybetmeye başlar.

Mart

Mart lezzetleri; gümüş, izmarit, kalkan, mezgit, kaya balığı, kefal, levrek ve yayın balıklarıdır. Lüfer ve palamutu tavada tercih etmek daha lezzetlidir.

Nisan

Nisan kalkanın en bol zamanıdır. Mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç da bulabilirsiniz. Gümüş, izmarit, kalkan, barbun, mezgit, levrek, kefal, kaya balığı lezzetlidir.

Mayıs

Mayıs geldi mi denizlere de bir şenlik gelir. Balığın en bol çeşitlilik gösterdiği aylardan biridir Mayıs. Gümüş, izmarit, mercan, mersin, mezgit, levrek, kaya balığı, barbun, istakoz, levrek, tekir, dil balığı, pavurya, kılıç, kırlangıç, karides, iskorpit bu ayda afiyetle yenebilir. Uskumru, torik, palamut, hamsi ve istavrit ise yağlarını kaybetmişlerdir.

Haziran

Haziran balık açısından vasat bir aydır. Tekir, barbunya, mercan, levrek ve eşkina bulunur.

Temmuz

Temmuz’da sardalya mevsimi açılır. Bu dönemde istavrit ve uskumru da bulunur ancak kızartma ya da haşlama yapılması daha lezzetli olur. Tekir ve barbunya lezzetli, kefal ise bu ayda lezzetsizdir.

Ağustos

Çingene palamutu mevsimi Ağustos’ta açılır. Bu ay sardalyanın, istavritin, izmaritin ve kılıç balığının tadına doyum olmaz. Çinekop, sarıağız, sinarit, kaya balığı, orkinos, sarıkanat da lezzetlidir.

Eylül

Balık sezonu eylülde açılıyor. Palamut eylül ayında irileşmeye başlar ve kızartmadan tutun fırın lezzetlerine kadar pek çok pişirme çeşidiyle sofralardaki yerini alır. İstavrit ve kırlangıç bolca bulunur. Kılıç ve sardalya balıkları lezzetini korur. Lüfer, kolyoz, izmarit, barbun, çinekop, çipura, uskumru ve kırlangıç eylül ayında da çok bol avlanabilir.

Ekim

Ekim ayı balık sezonunun en bereketli aylarındandır. Barbunya, çipura, kılıç, levrek, lüfer, tekir, sardalya, palamut, orfoz bu ayın lezzetleridir. Palamut hala lezzetini korur. Lüfer en lezzetli zamanlarını yaşarken, istavrit de bu ayda yağlanmıştır.

Kasım

Uskumrunun en iyi zamanı kasım ayıdır. Ayrıca kasım ve aralık lüferin de en lezzetli olduğu aylardır. Bu ayda torik akışı başlamıştır. Pisi de oldukça lezzetlidir. Lüfer, palamut, orfoz, sarıağız, tekir, torik, uskumru, kefal, sazan, yayın Kasım ayına lezzet katan balıklardır.

Aralık

Aralık, hamsinin lezzetli olduğu aydır. Bu ayda uskumru, lüfer, palamut ve torik yağ kazanmışlardır ve nasıl pişirmek isterseniz isteyin sofraya her şekilde lezzet katarlar. Aralık ayında tekir de bolca bulunur.

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram