Güneşin Sofralara Taşıdığı Lezzet: Kuru Patlıcan

 Kategori: Haberler

Anadolu yemek kültüründe sevdiğimiz sebzeleri farklı şekillerde saklayarak dört mevsim doyasıya yemenin birçok farklı yolu vardır. Saklamada sıkça kullanılan bu yöntemlerden biri kurutmadır. Yaz güneşinin kavurucu sıcaklığından faydalanarak hazırlanan bu yöntem sayesinde sebzeler ve meyveler içlerindeki besin değerlerini korumaya devam eder. Patlıcan da yaz içinde kurutulup diğer mevsimlerde hazırlanan sebzelerdendir ve kurusu birbirinden lezzetli yemek tarifi çeşitleri için kullanılabilir. Yapımından, kullanım alanlarına kadar kuru patlıcanla ilgili bilmeniz gerekenleri sıraladık.

Patlıcan Kurusu Nedir?

Kurutulmaya uygun diğer sebze ve meyveler gibi patlıcan da içerisinde bol miktarda su bulunduran bir sebzedir. Kurutma işlemi temel olarak bu suyun kızgın yaz güneşinin yardımıyla atılmasıdır. Taze patlıcanda % 90- 95 arası değişen bu miktarlarda su bulunur. Bu nedenle kuru bir kilogram kuru patlıcan için neredeyse 15 kilogram patlıcanın kurutma işleminden geçmesi gerekir.

Patlıcan Nasıl Kurutulur?

Kurutarak saklamayı planladığınız patlıcanların kuruduklarında hangi yemek tarifi için kullanılacağı önemlidir. Patlıcanların düzgün yapıda olmaları da kurutma işleminde işinizi kolaylaştırır. Yıkanıp temizlenen sebzelerin etli kısımları çıkarılıp türüne göre ya dolmalık olarak oyulur ya da yemeklik şekilde kesilir. Ardından temiz bez üzerinde ya da doğal malzemeden yapılmış bir ipe geçirilerek içlerinde bulunan suyun buharlaşması sağlanır. Patlıcanlar bu işlemin ardından küçülür ve geriye sadece en yoğun ve aromalı kısmı kalır.

Nerenin Patlıcan Kurusu Ünlüdür?

Kurutma işlemi için bol ürün ve bol güneş ikilisinin buluşması gerekir. Bu yüzden patlıcan kurusu, yüksek oranda sebzeciliğin yapıldığı ve kavurucu yaz sıcaklarıyla kurutma işlemine son derece uygun olan güney bölgelerimizin bir ürünüdür. Özellikle zengin mutfağıyla önce çıkan Hatay ve Gaziantep’te kuru patlıcan birçok farklı yemek tarifi içerisinde kullanılmaktadır.

Kuru Patlıcan Kullanılarak Yapılan Yemekler Nelerdir?

Kuru patlıcanları pratik bir yemeğe dönüştürmek isterseniz hafif yağda kavurarak kuru patlıcan salatası hazırlayabilirsiniz. Patlıcanlar, bulgur, soğan ve kırmızı biberle beraber pişirildiğinde de çok nefis bir sulu yemeğe dönüşür. Fakat kuru patlıcan denildiğinde dolmanın yerini hiçbir şey tutamaz. Çeşitli tariflerde küçük değişiklikler olsa da, kuru patlıcan dolmasının verdiği o muhteşem tat ayrıdır.  Bu vazgeçilmez lezzete her gün doyasıya ulaşmak isteyenler için ta!da!, Zeytinyağlı Siyez Bulgurlu Kuru Patlıcan Dolması hazırladı. Siyez bulgurunun doğallığı ve kuru patlıcanın güneşten aldığı tüm güzellikleri en sağlıklı şekilde bir araya getiren bu dolma, sizin için harika bir öğün olacaktır.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram