En İyi Mutfak Filmleri

 Kategori: Haberler

Mutfak aşkını önce beyazperdeye sonra ekranlara taşıyan, unutulmaz yemek sahneleriyle hafızalara kazınan ve iştah kabartan filmler…

 

Ratatouille, 2007

Sevimli fare Remy’nin en sevdiği şey yemek yapmak ve en büyük hayali Fransa’nın en ünlü şeflerinden biri olmak. Hiç istenmediği mutfağa girmenin türlü yollarını arayan Remy, kendisini bir anda Paris’in en iyi restoranının mutfağında buluyor. Pixar yapımı Ratatouille, tekrar tekrar izlenesi eğlenceli bir animasyon.

 

Big Night, 1996

İtalya’dan Amerika’ya göç eden abi-kardeşin ‘Paradise’ isimli aile restoranlarında hayata tutunmaya çalışma hikayelerini anlatan ilginç bir film Big Night. Filmdeki abi intaçı ve tutkulu bir şef. Kardeş ise sürekli kısa yoldan zenginliğe ulaşmanın yollarını arıyor. İki kardeşin arasındaki zıtlıklar ve soğuk savaş, işleri çıkmaza sokuyor. Filmin en güzel yönlerinden biri leziz İtalyan yemeklerinin geçidine şahit olmak. Stanley Tucci’nin yönetmen ve senaristliğini paylaştığı, aynı zamanda başrolünü oynadığı filmin sonundaki beş dakikalık omlet sahnesi, sinema dünyasının unutulmaz sahnelerinden.

 

Şef, 2014

‘Iron Man’ ve ‘Iron Man 2’ filmlerinin yönetmeni Jon Favreau’nun hem yazıp, hem yönetip hem de başrolünde olduğu ‘Chef’ lezzetli bir komedi. Kaliforniya’da ünlü bir restoranda şef olan Carl Casper’in kariyeri önemli bir gastronomi eleştirmeninin zehir zemberek yazısıyla tepetaklak oluyor. Kötü yorumları kabul etmek istemeyen Carl sonrasında hem kendini hem de restoranı kötü duruma düşürdüğü için işinden olmakla kalmayıp olayı bir sosyal medya faciasına dönüştürüyor ve başka hiçbir yerde iş bulamaz hale geliyor. Carl’ın başkasının yanında çalışamayacağını bilen arkadaşları onu bir yemek kamyoneti açmaya ikna ediyorlar. Kamyonetiyle Miami’de Küba’ya özgü bir sandviç türü olan Cubanos satmaya başlayan Carl, kısa sürede ünleniyor. Cubanos kamyoneti Carl’ın oğlu Percy’nin sosyal medya yönetimiyle adeta efsaneye dönüşüyor ve Carl hayatını düzene kurmak için aradığı gücü tekrar buluyor.

 

Julie&Julia, 2009

Amerikalı bir kadın olarak, kadınların hor görüldüğü Le Cordon Bleu yemek okulunda ve gastronomi dünyasında kendini kanıtlamaya çalışan mutfak aşığı Julia Child ile kariyerinde sıkışarak mutfak ve yazarlık alanında yapmak istediklerini ortaya koymak için küçücük mutfağında mücadeleye koyulan Julie Powell’in gerçek hayat hikâyelerini anlatan film Meryl Streep’in efsanevi oyunculuğuyla zihinlere kazındı. İstediklerimizin peşinden gitmemize dair güçlü bir mesajı taşıyan film, enfes sahneleriyle de her mutfak tutkununun izlemesi gereken bir başyapıt.

 

Aşk Tarifi, 2007

Mutfakta aşk başkadır… Başarılı şef Kate, disiplinli, katı kuralcı ve mükemmeliyetçi bir karakter. Bu da sadece çalıştığı mutfağa değil, tüm hayatına yansıyor. 9 yaşındaki yeğeni Zoe’nin aniden hayatına dahil olmasıyla ile tüm dengeleri alt üst olan Kate, üstüne bir de aşkla tanışıyor. Mutfak ekibine yeni katılan genç yardımcı şef Nick, Kate’in hayatına bambaşka hisleri de beraberinde getiriyor.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram