Dünyanın En Sıra Dışı Yemekleri

 Kategori: Haberler

Yaklaşık 8 milyar insan nüfusu ile dünyamız birçok medeniyete ev sahipliği yapıyor. Bu mavi gezegen yüzlerce ülke, sayısız dil ve kültüre sahip. Her ülke ve yöre, bulunduğu coğrafi özelliklere ve tarihine göre birbirinden farklı yemek çeşitleri tüketiyor. Öyle ki, bazı ülkeler birçok insanın daha önce hiç tatmadığı ilginç yemekleriyle ilgi çekiyor. Biz de, “sıra dışı yemekler” kategorisine rahatlıkla girebilecek birkaç yemeği sizin için araştırdık. İşte, karşınızda dünyanın en sıra dışı yemekleri:

Çılgın Japon Yemeği: Fugu

Fugu, çoğumuzun balon balığı olarak bildiği, dünyanın en zehirli balığı olan Fugu’nun ustaca hazırlanması ile servis edilen bir yemektir. Japonya’da çokça tüketilen Fugu, geleneksel olarak çiğ yense de, isteğe göre pişirilebilir. Fugu yemeğini çılgın yapan ise hazırlanma aşamasıdır. Oldukça dikkatli bir şekilde hazırlanmadığı takdirde, balığın zehri bir insanı felç edebilecek veya öldürebilecek kadar kuvvetlidir.

Fugu balığını, bu alanda en az üç yıl eğitim alan usta şefler hazırlar. Balık öldükten sonra zehir tüm balığa yayılabileceği için restorana canlı bir şekilde getirilir. Restoranda öldürüldükten hemen sonra zehrin en çok bulunduğu ağız, iç organlar, göz ve dış zar kısımları dikkatle çıkarılır. Zehirli kısımlar, tıpkı tıbbi atık gibi toplanıp itina ile imha edilir. Bazı şefler, ağızda hafif bir uyuşma oluşturacak kadar zehri balığın etine bulaştırarak isteyenlere çılgın bir deneyim yaşatır. Bize de bu çılgın insanlara afiyet olsun demek düşer!

Karınca Aşkına: Escamoles

Meksikalıların severek tükettiği Escamoles, ülkenin bazı yörelerinde bulunan büyük bir karınca türünün yumurtaları toplanarak yapılır. Yalnızca belli mevsimlerde tüketilebilen bu geleneksel yemek, adını “karınca” ve “püre” anlamlarına gelen iki kelimenin  birleşiminden alır. Aztekler zamanından bu yana tüketilen Escamoles’in tarihi bir yemek olduğunu söylesek yanlış olmaz. Oldukça yumuşak bir dokusu ve keçi peynirine benzer bir tadı olduğu söylenen bu karınca larvaları, yeşil sebzeler, baklagiller ve baharatlarla harmanlanarak hazırlanır. Günümüzde ise en çok Mexico City ve çevresinde tüketilir.

Korelilerin Sevgilisi: Sannakci (San-nakji)

Bir Kore geleneksel yemeği olan Sannakci, üzerine susam serpiştirilen veya susam yağı dökülen canlı ahtapot kollarından oluşur. Sannakci’de yenen ahtapotlar genelde küçüktür. Bu çiğ yemek, ahtapotun çok sağlıklı olduğuna inanan Korelilerin oldukça sık tükettiği bir besindir. Hatta bazı Koreliler tatil günlerinde ahtapot yakalamaya gider ve kendine bir Sannakci ziyafeti çeker. Bu ilginç Kore yemeğinde ahtapot kolları hala canlı olduğu için yerken çok dikkatli olmakta fayda var. Aksi halde ahtapotun almaçları damağınıza veya yemek borunuza yapışarak sizi nefessiz bırakabilir.

Kaynak:

https://www.bilgeyik.com/japonlarin-olumcul-lezzeti-fugu-baligi-226

https://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvRXNjYW1vbA

https://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvU2FubmFrY2k

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram