Dünyanın En Acı Biberleri

 Kategori: Haberler

Acı sever misiniz? Biberlerin acılık değerleri Scoville Acılık Birimi (SHU) denilen evrensel bir ölçü birimiyle belirleniyor. 1912’de Wilbur Scoville isimli bir eczacı tarafından geliştirilen bu ölçek, bibere acılığını kapsaisin maddesini ölçüyor. İşte Scoville ölçeğiyle yapılan en güncel ölçümlere göre dünyanın en acı 10 biberi…

  1. Carolina Reaper

Scoville ölçeğine göre dünyanın en acı biberi Carolina Reaper. 2.2 milyon SHU değeriyle yıllardır zirveyi diğer biberlere kaptırmayan Carolina Reaper, Jalapeno’dan 200 kat daha acı… ABD’nin Carolina eyaletinde yetiştiği için bu adı alan bibere dokunmak bile epey acı verici bir deneyim.

 

  1. Trinidad Moruga Akrebi

2 milyon SHU ile Trinidad Moruga Akrebi dünyanın en acı ikinci biberi konumunda. Diğer acı biberlere kıyasla yeni bir biber türü olan Trinidad Moruga Akrebi, nadir bulunuyor.

 

  1. 7 Pot Douglah

1.8 milyon SHU’yu aşan acılık değeriyle 7 Pot Douglah, dünyanın en acı biberler listelerinin güçlü isimlerinden. Kurutulmul ve toz hali mutfaklarda tüketilen 7 Pot Douglah, koyu kahveye dönük rengiyle diğer acı biberlerden ayrılıyor.

 

  1. 7 Pot Primo

Nadir bulunan bir biber türü olan 7 Pot Primo, yaklaşık 1.5 milyon SHU değerine sahip. Canlı kırmızı rengi, pütürlü dokusu ve sivri ucuyla California Reaper’ı andırıyor.

 

  1. Trinidad Butch T Akrebi

2011’de acılığıyla Guinness Dünya Rekoru’nu kıran Trinidad Scorpion Butch T de yaklık 1.5 milyon SHU değerinde. Menşei Avustralya olan bu biber, bir akrep kuyruğunu andıran sivri ucuyla bu ada layık görülmüş.

 

  1. Naga Viper

1.35 milyon SHU değerindeki Naga Viper, farklı türlerin hibridi olarak İngiltere’de üretilen ve oldukça nadir bulunabilen bir biber türü.

 

  1. Bhut Jolokia

Hindistan’a ait bir tür olanBhut Jolokia, bir zamanlar dünyanın en acı biberi olarak ünlenmişti. 1 milyon SHU ile rakiplerinin gerisine düşse de listedeki yerini ve ününü yitirmedi. YouTube, ‘ruh biberi’ de denilen Bhut Jolokia’yı deneyenlerin videolarıyla dolu.

 

  1. 7 Pot Barrackpore

1 milyon SHU sahibi Barrackpore, Güney Amerika’nın Trinidad adasındaki Chaguanas kasabasında yetişiyor.

 

  1. Seven Pot Red

Yalnızca bir adediyle yedi tencere yemeği acı yapacak güce sahip olduğu için bu ismi alan biber, 1 milyon SHU’ya sahip.

 

  1. Red Savina Habanero

500 bin SHU deperindeki bu biber, bir zamanların en ünlü acı biberiydi. Güzel aroması ve güçlü acısıyla Güney Amerika’ya özgü habanero türü biberlerin en acısı.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram