Dünyadaki İlginç Domates Çeşitlerinden Birkaçı

 Kategori: Haberler

Tüm dünya domatese bayılıyor dersek yalan olmaz. Çünkü dünyanın çeşitli yerlerinde yetiştirilen yaklaşık 7.500 farklı domates çeşidi var. Tüm domateslerin ana vatanı ise Orta ve Güney Amerika olarak kabul edilir. Dünyadaki domates çeşitleri içerisinde bulunan yaygın türler; ticari çeşitler, standart bahçe melezleri ve atalık tohumlardan elde edilir. Bu çeşitler kendi içlerinde dilim domatesler, roma domatesi, kiraz ya da üzüm domates gibi alt çeşitlere ayrılır. İşte farklı yerlerde yetişip görüntüsü ve tadıyla dikkati çeken domateslerden bazıları…

 

Tigerella Çizgili Domates – İngiltere

Tigerella ya da kaplan domates olarak adlandırılan bu domates ismini dış yüzeyinin iki farklı renkten oluşan ve bir kaplanın kürkünü andıran desenlerinden alır. Dünyanın farklı yerlerinde yetişmekle birlikte ana vatanı İngiltere’dir ve atalık tohumları Lewis Darby tarafından İngiltere’de geliştirilmiştir.

Üzerinde sarı ve turuncu renkte desenler bulunan domatesin içi alışık olduğumuz diğer domates türleriyle benzer bir görünümdedir. Hafif, yumuşak bir dokusu olan kaplan domateslerin küçük ve orta boyları bulunur. Tatlılığı ve asitliği dengeli olduğundan yemeklerde rahatlıkla kullanılır. Salatalara ise oldukça dekoratif bir görüntü sağlar.

 

Çizgili Alman – Almanya

Dış kabuğu turuncu – sarı olan ve hafif kırmızı lekelerle süslenen çizgili Alman domatesinin asıl dikkat çeken yanı iç kısmıdır. Kesildiğinde alıştığımız domateslerden çok farklı bir görüntüsü vardır. İç yapısı oldukça damarlıdır ve adeta bir mermer yüzeyi andırır. Bu nedenle dilimlendiğinde çok şık bir görünümü olur.

Yapısı yoğun sulu ve etlidir. Lezzeti ise oldukça yumuşak ve karmaşık tatlara sahiptir. Genellikle orta boyludur fakat bu domates türü don yiyene kadar büyümesini sürdürür. Bu nedenle hasat edilene kadar dev boyutlara kadar büyüyerek kilolarca ağırlığa ulaşabilir.

 

San Marzano – İtalya

San Marzano’nun dünyadaki domates çeşitleri arasında özel bir yeri vardır. Efsaneleşen bu domatesin nereden, ne zaman ve kimden geldiği hakkında çok fazla bilgi ve söylenti dolaşır. Fakat bu söylentilerin sadece birkaçı net bilgidir. Mesela domatesin adı Vezüv Yanardağı yakınlarındaki bir İtalyan kasabasından gelir. Orada çiftçiler özellikle salça yapımında kullanmak üzere nesiller boyu San Marzano domatesi yetiştirmiştir. Bu da domatesin köklerinin çok eskilere dayandığını gösterir.

İtalyan çiftçiler için sos ve salça yapımında bir standarda dönüşen San Marzano domatesi sivri uçlu, kalın kabuklu, az tohumlu ve az suludur. Bu da onu lezzetli domates sosları için vazgeçilmez kılar. Vezüv Dağı’nın volkanik topraklarında yetişen bu enfes lezzetteki domatesler aynı zamanda gerçek bir Napoliten pizzanın da sırrıdır.

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram