Dünya Rekortmeni Sandviçler

 Kategori: Haberler

Guinness Dünya Rekorları arasında birbirinden ilginç rekorlar yer alıyor. Bu sıra dışı rekorların başrolünde bazen de sandviçler oluyor. İşte, sandviç temalı en güncel dünya rekorları.

 

Bir saatte en çok sandviçi hazırlama rekoru
Bir saat içerisinde en çok sandviçi hazırlama rekoru, Şubat 2019’da Teksas, ABD’de kırıldı. Rekorun önceki sahibi TangoTab, kendi kendine meydan okudu ve bir saat içinde tam 57 bin 662 sandviç hazırlayarak rekoru güncelledi. Kullanıcılarına sunduğu bağış seçeneğiyle açlıkla mücadele etmeyi hedefleyen lokasyon bazlı sosyal ağ uygulaması TangoTab tarafından hazırlanan peynirli ve salamlı sandviçler kar amacı gütmeyen kuruluşlar aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine bağışlandı.

 

Dünyanın en büyük sandviçi

Dünyanın en büyük sandviçi tam tamına 2 ton 476 kilo 5 gram ağırlığında. 2005 yılında Michigan, ABD’deki Wild Woody’s Chill and Grill isimli restoran tarafından hazırlanan sandviçin içerisinde bakın neler var; 68 kilo hardal, 468.1 kilo konserve sığır eti, 117.9 kilo peynir, 240.4 kilo marul ve 1618 kilo ekmek.

 

Dünyanın en uzun sandviç dizisi

Birbiri ardına dizilen sandviçlerle en uzun sırayı oluşturma rekoru 2018’de Güney Afrika’da kırıldı. Bir mayonez firmasının sponsorluğunda Clover SA isimli restoran çalışanları 8000’i aşkın sandviçi peş peşe sıraladı ve bu alanda dünya rekorunun sahibi oldu. Sandviçlerin içinde ise rende peynir, marul ve mayonez vardı.

 

Dünyanın en uzun sandviçi

Dünyanın en uzun sandviçi rekoru, 2011 yılında Lübnan’da kırıldı. Üç farklı kuruluşun 775 çalışanından oluşan üç takımın iş birliğiyle yapılan sandviç, tam tamına 735 metre boyundaydı. Yapımı 22 saat süren sandviçin genişliği 12.5 cm, tahmini ağırlığı ise 577 kilo idi. Sandviçin malzeme listesi ise tavuk göğsü, marul, domates, turşu, mayonez, kırmızı sirke, tuz, hardal, beyaz biber, limon suyu, kimyon ve kişnişten oluşuyordu.

 

Dünyanın en pahalı sandviçi
New York’taki Serendipity 3’ün menüsünde yer alan peynirli tost, 2014’te dünyanın en pahalı sandviçi olarak adını rekorlar kitabına yazdırdı. 214 dolara satılan tost, yenilebilir altın taneleri, beyaz trüf yağı ve şampanya ile pişirilen bir ekmekle ve çok nadir bulunan Caciocavallo Podolico peyniriyle hazırlanıyor. Bu özel tost, yanında Güney Afrika ıstakozu sosuyla servis ediliyor.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram