Dünya Mutfaklarından Pirinç ve Fasulyeyi Buluşturan Yemekler

 Kategori: Haberler

Söz konusu mutfak olduğunda pirinç ve fasulye en klasik ikililerin başını çekiyor. Sadece bizim mutfağımızda değil, dünya mutfaklarında da bu leziz ikili epey seviliyor. İşte tüm dünyadan pirinci ve fasulyeyi bir araya getiren klasik yemekler.

 

Jamaika Usulü Kırmızı Fasulye ve Pirinç

Jamaika’nın milli yemeği statüsündeki bu yemek, kırmızı fasulyenin ve beyaz pirincin Hindistan cevizi sütüyle pişirilmesiyle hazırlanıyor. Hindistan cevizi sütü bu yemeğe kremamsı, yumuşak bir aroma katıyor. Habanero biberi gibi baharatlarla çeşnilendiren yemek, özel günlerin de vazgeçilmezi.

 

Gallo Pinto

Kosta Rika’nın ulusal yemeği Gallo Pinto, “benekli horoz” anlamına geliyor. Geleneksel yemeğe bu ismin verilmesinin nedeni siyah fasulyenin kızarmış beyaz pirinçle bir araya geldiğinde benekli benzeri bir görünüm oluşturması. Kahvaltıda dahi tüketilen Gallo Pinto’nun ülke mutfağındaki bir diğer benzeri yine pirinç ve fasulyeyle hazırlanan Casado. İkisinin farkı Gallo Pinto’da fasulye ve pirincin birbirine karışması, diğerinde ise ayrı sunulması.

 

Arroz Congri

Küba mutfağına özgü bu geleneksel yemeğin ünü sınırları aşarak Amerika’ya da ulaşmış durumda. Florida’nın da spesiyallerinden olan Arroz Congri’de siyah fasulye ve kahverengi pirinç aynı tencerede pişiyor. İçinde soğan ve sarımsağın yanı sıra kekik, kimyon, defne yaprağı gibi aromatik baharatlar da bulunuyor.

 

Estamboli Polow

İran mutfağının geleneksel lezzeti Estamboli Polow, haşlanmış Basmati pirinç, kırmızı et, patates ve yeşil fasulye ile hazırlanıyor. Yemeğe özgün rengini ve lezzetini veren ise kişniş, safran, zerdeçal gibi baharatlar. Bu yemeğin klasik eşlikçileri ise kırmızı lahana turşusu ve İran usulü cacık.

 

Kuru fasulye-pilav

Mutfağımızın baş tacı, dört mevsim en sevileni kuru fasulye-pilavı anmadan olmaz. Bu ikilinin yanında turşu ve cacık ekleyerek, bir anda bir ziyafet sofrası değerinde menu oluşturabilirsiniz. Canınız acilen kuru fasulye-pilav çektiğinde tek yapmanız gereken ta!da!’nın hazır yemeklerini ısıtmak ve alışıldık lezzetlerin tadını çıkarmak…

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram