Dünya Mutfağından Comfort Food Önerileri

 Kategori: Haberler

Yemek yemekten keyif alan herkesi ilgilendiren “comfort food” terimi, tüm dünyada gün geçtikçe daha da bilinir hale geliyor. İyi hissettiren, yediğinizde sizi mutlu eden, duygusal olarak kurduğunuz bağ nedeniyle sizi mutlu edip rahatlatan yiyecekler sizin “comfort food”larınızı oluşturuyor. Peki, kişisel tercihlerden ziyade farklı ülkelerin comfort food’ları sizce ne olurdu? İşte dünya mutfağından bu yiyecek sınıfına girecek enfes öneriler…

Finlandiya’nın Bezelye Çorbası: Hernekeitto

Finlandiya denilince aklınıza et ve balık yemekleri geliyor olabilir. Ancak tüm Finlandiya halkı et ve balığa düşkün değil. Fin’lerin özellikle kış aylarında ve perşembe günü tükettikleri Hernekeitto, Finlandiya’nın comfort food’u olmak için en uygun yemeği. Bezelye çorbası olarak da tanımlayabileceğimiz Hernekeitto, lezzetiyle tadanlardan tam not alıyor.

Fransız’ların Kusursuz Et Yemeği: Beef Bourguignon

Adını tarifin ortaya çıktığı Burgonya bölgesinden alan Beef Bourguignon, Fransız mutfağının en özel ve en popüler ana yemeklerinden biri. Temelde şarap ile pişen bir et yemeği olarak tanımlansa da farklı bölgelere göre içerisinde mantardan domuz kıymasına, patatesten havuca kadar pek çok malzeme daha dahil oluyor. Sonuçta ortaya güzel renkli, sulu, hoş kıvamlı bir et yemeği çıkıyor.

Japon Sofralarının Vazgeçilmezi: Miso Çorbası

Japonya’da hem evlerde hem de restoranlarda sıklıkla pişirilen Miso çorbası, bu ülkede yaşayan pek çok kişinin comfort food’u olmalı. Ana malzemesi soya fasulyesi olan miso sosu, tofu, yeşil soğan ve deniz yosunundan oluşan çorba, tuzlu tadıyla duygusal uyarıcı oranını da artırıyor.

Arjantin’den Dopdolu Bir Çorba: Locro

Arjantin’in meşhur çorbası Locro, yoğun kıvamı ve zengin içeriğiyle aslında başlı başına bir ana yemek. İçerisinde domuz eti, mısır, fasulye, patates, kabak, havuç gibi Güney Amerika’ya özgü yiyecekler bulunuyor. Çorbanın lezzeti malzemeleri kadar piştiği güveçten geliyor.

İngiltere Denince Akla Hemen Onun Adı Gelir: Fish and Chips

İngiltere’de dünyanın en zengin mutfağı olmadığı kesin ama ülke ile özleşmiş ve halkın benimsediği birkaç yemek öne çıkıyor. Onlardan biri de fish and chips. Kaç İngiliz’in anısında yer ettiğini tahmin bile edemeyeceğimiz bu yemek aslında sadece balık ve patates kızartması…

İspanya’dan Bir Halk Yemeği: Paella

Bir çeşit deniz mahsullü pilav olarak tanımlanabilecek paella, İspanya’da çok seviliyor. İçerisinde midye, karides, ahtapot gibi malzemelerin yanı sıra bezelyeden enginara, tavuktan sucuğa, soğandan kırmızı ete kadar pek çok ürün bulunabiliyor. Tarif her yöresel lezzette olduğu gibi bölgeden bölgeye değişiyor.

Onu Unutmak Olmaz: Kuru Fasulye – Pilav

Türk mutfağı denince akla ilk gelenlerden kuru fasulye – pilav, Türk halkının comfort food’u olmak için en uygun yemeklerden biri. Her evde pişen, hemen hemen her lokantada bulabileceğiniz bu muhteşem ikili ile mutlaka bir gönül bağınız olmalı. Duyduğunuzda “olsa da yesem” diyeceğiniz etli ya da pastırmalı kuru fasulye yemeğini ve tane tane arpa şehriyeli pirinç pilavını pişirmek için zamanınız yoksa ta!da! sayesinde ısıtıp hemen yiyebilirsiniz!

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram