Dolapta Kalan Yiyecekleri Değerlendirme Kılavuzu

 Kategori: Haberler

Mutfakta israftan hoşlanmıyorsanız; yemek artıklarını, ihtiyaç fazlası sebze-meyveleri farklı yöntemlerle değerlendirebilirsiniz.

 

Muzları dondurun

Muz kabuğunun kararmaya başladığını fark ederseniz, hemen soyup dilimleyerek buzdolabı poşeti içinde derin dondurucuya koyun. Donmuş muzlarla sağlıklı dondurma yapmak çok kolay. Sadece muzları blendera atın, içine isteğinize göre kakao veya çilek gibi başka meyveler de katın. Muz tatlı bir meyve olduğu için ekstra şekere gerek yok, ama isterseniz bal ilave edebilirsiniz. Ardından yapmanız gereken tek şey, blenderı çalıştırmak… Sağlıklı ve nefis dondurmanız hazır.

 

Meyveleri kurutun

Gereğinden fazla meyve alışverişi yaptığınızı fark ettiğinizde, onları buzdolabında çürümeye terk etmek yerine kurutabilirsiniz. Elma, armut gibi meyvelerinizi iyice yıkayın, kabuklarını soyun ve ince dilimler halinde doğrayın. Ardından 120 dereceye ısıtılmış fırında 2 saat boyunca, sürekli kontrol ederek kurutun. Oda sıcaklığında soğumaya bıraktıktan sonra buzdolabında muhafaza ederek tüketin. Dilerseniz meyve kurutma işlemi için özel tasarlanmış küçük ev aletlerinden de destek alabilirsiniz.

 

Bayat ekmeklerden galeta unu yapın

Bayatlamak üzere olan ekmeklerinizi ziyan etmek yerine onlarla galeta unu yapabilirsiniz. Bunun için önce ekmeklerinizi ince dilimler halinde kesin ya da elinizle küçük parçalara ayırın. Geniş bir fırın tepsisine üst üste gelmeyecek şekilde yerleştirin. Önceden 150 dereceye ısıtılmış fırında, yarım saat iyice kuruyana kadar ısıtın. Fırından çıkarıp soğuttuktan sonra mutfak robotundan ya da rondodan geçirin. Ardından 150 derecelik fırında hafif kızarana kadar tekrar fırınlayın ve soğuyunca mutfak robotu veya rondo ile iyice ufaltın. Sıkı kapaklı bir cam kavanozda saklayın.

 

Artan pilav ile yeni tarifler yapın

Pirinç pilavını ilk piştiğinde yemek en iyisi, sonradan ısıtması zor oluyor ve tazeliğini kolayca kaybediyor. Artan pilavları atmak yerine onlarla yeni yemekler yapabilirsiniz. Yayla çorbası ve kadınbudu köfte, pirinçle yapılan tarifler olduğundan fazla pilavı onlarla değerlendirebilirsiniz. Kadınbudu köfteyi bu sefer kıyma yerine tavukla yapmayı denemek isterseniz ta!da! Hazır Tavuklu Kadınbudu Köfte tarifimize mutlaka göz atın.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram