Doğal Yaşam ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

 Kategori: Haberler

Doğanın cazibesi modern yaşamın birçok farklı yönüne ilham kaynağı oluyor. Filmlerden, televizyon şovlarından ve hatta çizgi filmlerden doğada olanlarla ilgili bazı ipuçları aldığımızı düşünebiliriz. Ancak popüler kültür aracılığıyla duyduğumuz bu bilgiler her zaman gerçek olmayabilir. İşte doğa yaşamı ile ilgili doğru bilinen yanlışlar içerisinden sıkça rastladığımız birkaç örnek…

Yanlış Bilgi 1: Düşen yavru kuşları yuvalarına geri koymayın. Ebeveynleri kokunuzu alır ve yavrudan vazgeçer.

Hayır, vazgeçmezler! Yaban hayvanlarını doğal yaşam hallerine bırakmak genellikle daha iyi olsa da, üstteki bilgi doğru değildir. Eğer bir yuvanın düştüğünü görürseniz ve yuvanın bulunduğu yer erişebileceğiniz bir mesafedeyse yavruyu yuvasına geri koymanız iyi olur. Bununla birlikte, yavru kuşların henüz tam uçmayı öğrenmeden önce yerde gezindiğini de aklınızdan çıkarmamalısınız.

Yere düşmüş bir yavru gördüğünüzde tüyleri olup olmadığına dikkat edin. Eğer varsa uçmayı yeni öğrenen bir yavrudur demektir. Bu durum da büyük olasılıkla ebeveynlerinin yakında olduğunu ve bir süre sadece gözlemlemenizin yeterli olacağını gösterir.

Yanlış Bilgi 2: Çok yaklaşırsanız kirpiler sizi oklarıyla vurur.

Kirpilerin okları ile ilgili bu gibi sahneleri çizgi filmlerde defalarca izlemiş olabilirsiniz ama aslında çok yaklaşırsanız kirpilerin sizi oklarıyla vuracağı bilgisi yanlıştır. Evet, kirpiler gerçekten keskin tüylerini savunma için kullanırlar ancak iğneleri sadece kirpi derisi üzerinden bir başka hayvanla temas ettiğinde serbest kalır. Yani kirpi oklarını adeta bir füze gibi havaya fırlatıp atamaz. Bu yüzden bir kirpi ile yakınlaştığınızda dikkatli olun ancak bu sevimli hayvanları belirli bir mesafeden gözlemlemekten de korkmayın.

Yanlış Bilgi 3: Yosun her zaman ağaç gövdelerinin kuzey tarafında büyür. Bu, ormanda yolunuzu bulmak için kesin bir yöntemdir.

Bu doğru bilinen yanlış, ormanda yolunuzu kaybetmenize yol açabilir. Evet, ağaç gövdelerinin ve kayaların kuzey tarafında yosunların büyüdüğü doğrudur fakat güney, doğu ve batı gibi diğer yönlere de doğru da büyüyebilirler. Yosunlar, koşulların serin ve nemli olduğu yerlerde çoğalma eğilimindedir. Bu da doğrudan güneş ışığının etkisinde olmadığı için genellikle kuzey yöndedir. Ancak ormanın yapısına bağlı olarak her iki tarafın gölgelenmesi de muhtemeldir. Bu nedenle yosunlara çok güvenmeyin, yönünüzü bir pusula veya yıldızlara göre tayin edin.

Yanlış Bilgi 4: Hayvanların yediği her şeyi yiyebilirsiniz.

Bazı türler ile aramızdaki ortak yönlerimize rağmen, hayvanlar ile aramızda hala büyük farklılıklar var. Bazı hayvanlar, insanların yiyebileceği bitki dışında bizim tüketmemizin oldukça tehlikeli olabileceği bitkileri de yiyebilir. Örneğin bizim de keyifle tükettiğimiz ve pek çok faydası olan fındıkları çok sevmesiyle bilinen sincaplar bile bizim için zehirli olan mantar ve tohumları yer.

Özellikle kuşlar çoğu zaman insanları öldürebilen çeşitli meyveleri de yuttuğu için doğal yaşamda beslenme konusunda onları taklit etmememiz gerekir. Normalde insan tüketimi için güvenli olan fındıkları yiyen sincaplar gibi memeliler bile, zaman zaman bizim için zehirli olan mantarları ve tohumları yutarlar. Bu yüzden unutmayın; bir bitkiyi hayvanların yiyebiliyor olması sizin de yiyebileceğiniz anlamına gelmez.

Doğa güzelliklerle doludur fakat her an dikkatli olmak gerekir. Bu nedenle, sizi zor durumlardan kurtaracak pratik bilgileri öğrenmek, altın değerindedir. Ancak doğal yaşamda nelerin yapılması veya yapılmaması gerektiğine dair duyduğunuz bilgilerin doğruluğunu araştırmanın da bir o kadar önemli olduğunu unutmayın. Doğal yaşam gibi pek çok konuda güvenilir bilgi için ta!da!nın blogunu takip edebilirsiniz.

Kaynakça: 

https://www.outdoorlife.com/articles/survival/2016/04/dead-wrong-26-survival-myths-can-get-you-killed/

https://www.fws.gov/international/pdf/education-common-nature-myths-debunked.pdf

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram