Doğal Yaşam ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar 2

 Kategori: Haberler

Doğada olmanın keyifli yanları kadar zorlu tarafları da bulunur. Şehir hayatından farklı, zorlukları olan bir ortamda önceden öğrendiğiniz pratik bilgilerin size çok faydası olabilir. Fakat bu konuda dikkatli olmalısınız. Çünkü doğal yaşam ile ilgili doğru bilinen yanlışlar yüzünden kendinizi istemediğiniz durumlar içerisinde bulabilirsiniz. İşte bunlara birkaç örnek…

Yanlış Bilgi 1: Uçan kuşları takip ederek su bulabilirsiniz.

Bazı su kuşları nadiren su kenarından ayrılırken, diğerleri yiyecek aramak için uzak ve geniş bir alanda dolaşır. Kazların gün batımında suya doğru uçtuğu söylenir fakat bu her zaman doğru bir bilgi değildir. Örneğin; bildikleri güvenli bir alanda geceyi geçirmek için uçuyor olabilirler. Kuşlar bulundukları bölgeye uyum sağlayan akıllı hayvanlardır ve bir kuşun akşam için planlarını asla bilemezsiniz. Bu yüzden su bulmak için kuşların uçuş yönlerini takip etmek doğru bir hareket değildir.

 

Yanlış Bilgi 2: Kurbağaya dokunursanız elinizde siğil çıkar.

Kurbağaların özellikle bazı türlerinin üzerlerinde küçük kabarcıklar vardır. Eskilerden günümüze kulaktan kulağa yayılan bir inanış onlara dokunanlara da bulaşacağını söyler. Fakat bu bilgi tamamen yanlıştır. Kurbağaların derilerindeki farklı görünümün insanlarda siğile neden olan virüsle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Onlara hafifçe dokunmanın kimseye zararı olmaz. Yine de doğadaki kurbağaları rahatsız edecek şekilde sıkıştırmak savunma içgüdülerini harekete geçirip koruma amaçlı sıvı salgılamalarına sebep olur. Bu da elinizde kızarıklık ve kaşıntı yaratabilir. Onlara yaklaşırken dikkatli davranın.

 

Yanlış Bilgi 3: Susuzluğunuzu kar yiyerek giderebilirsiniz.

Kimse kirlenmiş ya da rengi sararmış kar gördüğünde su için kullanmayı aklından geçirmez. Peki ya yeni yağmış, bembeyaz kar susuzluğu gidermede kullanılabilir mi? Maalesef, bu çok da akıllıca bir hareket olmaz. Kar tanelerinin hiçbirinin şekli bir diğerine benzemez. Fakat ortak oldukları tek nokta içlerinde donmuş sudan çok daha fazla miktarda donmuş hava bulundurmalarıdır. Kar içerisinde 1 birim su için yaklaşık 9 birim hava bulunur. Bu da bir bardak su içebilmek için 10 bardaklık kar yemeniz gerektiği anlamına gelir. Bu derece soğuk havayı vücudunuza almak vücut ısınızın hızla düşmesine sebep olur. Bu nedenle susuzluğu gidermek için asla kar yemeyin.

 

Yanlış Bilgi 4: Doğada bir mağaraya sığınıp ateş yakmak iyi bir fikirdir.

Tarih öncesinden gelen bilgilerin sizi yanıltmasına izin vermeyin! Mağara adamları maalesef yanlış bir yöntem izliyordu. Asla bir kaya çıkıntısının altında veya bir mağaraya ateş yakmayın. Isı, kayaların genleşmesine neden olur. Isınıp genleşen kayalar ise çatlamaya ve kırılmaya elverişlidir. Kaya parçaları ateşinizin üzerine veya size doğru düşerek yaralanmanıza sebep olabilir. Hatta sığındığınız mağaranın girişini kapatabilirler. Bu nedenle üzerinizde kaya parçaları varken ateş yakmaktan kaçınmalısınız.

 

Kaynakça:

https://www.outdoorlife.com/articles/survival/2016/04/dead-wrong-26-survival-myths-can-get-you-killed/

 

https://www.fws.gov/international/pdf/education-common-nature-myths-debunked.pdf

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram