Doğada işinize yarayacak bilgiler

 Kategori: Haberler

Doğada ne zaman ne ile karşılaşacağımızı bilemeyiz. Bu yüzden işinizi kolaylaştıracak basit ama oldukça faydalı bilgi ve teknik ile vahşi doğadaki tehlikelere karşı korunabilirsiniz. Hiç beklenmedik anlarda işinize yarayacak birkaç pratik bilgiyi sizinle paylaştık.

Sadece Üç Basit Bileşenle Pusula Yapın

Diyelim ki, beklenmedik bir şekilde yolunuzu kaybettiniz ve pusulanız ya da size yol gösterecek herhangi bir aletiniz yok. Aslında hemen üç basit bileşenle sıfırdan bir pusula yapabilirsiniz. Böyle bir durumda öncelikle bir su birikintisinin yanına gitmeniz gerekir. Ardından pusulanızı hazırlamak için suda yüzecek bir yaprak bulmalısınız. Bir de yönü belirtecek bir pusula iğneniz olmalı. Bunun için en iyi iğne, her zaman acil durum kitinizde olması gereken bir dikiş iğnesidir fakat bunlar yanınızda yoksa ataç, tıraş bıçağı veya tel toka da işinizi görebilir. Öncelikle metal parçayı mıknatıslamanız gerekir. Bunun için iğnenizi aynı yöne doğru 25 – 30 kez giysilerinize sürtün. Daha sonra iğneyi yaprak üzerinde gezdirdiğinizde sapından ucuna doğru olan kısmı kuzey- güney hattını gösterecektir.

Artık Yiyecekleri Kamptan Uzak Tutun

Doğada zor bir günün ardından yemeğinizi yiyebildiğiniz anlar size mutluluk verir. Yemekleri hazırlarken oluşan artıkları ve yemek sonrası yenmeyen kemikleri doğaya bırakma hatasına düşebilirsiniz. Fakat bu durum, kamp alanınız için tehlike çanlarının çalmasına sebep olur. Zira yemek hazırlığını kampa yakın bir yerde yaparsanız artıklar vahşi hayvanları size doğru çeker. Ormanda karnını doyurmak isteyen aç hayvanlar kalan yemek kokularına doğru gelerek sizin için tehlike yaratabilir. Bu yüzden yemek hazırlığını kamptan olabildiğince uzakta yapmalı ve yemek yedikten sonra artık kaldıysa tehlike yaratmamaları adına gece konakladığınız yerden uzak tutmalısınız. Sadece biraz dikkat gerektiren bu pratik bilgi, vahşi hayvanların size yaklaşmasını engeller. Ayrıca yemek söz konusu olduğunda çok mantıklı bir alternatifiniz daha var: ta!da! ‌Outdoor kamp yemekleri! Beş ile on beş dakika arasında kolayca hazırlayabileceğiniz ve arkanızda hiçbir yemek artığı bırakmayacağınız ta!da! ‌Outdoor kamp yemekleri, hem lezzetli hem de pratik olmasıyla sizi mutlu ederken artık yiyecek sorununu da çözer.

Yaraları Yıkamak İçin Kirli Su Kullanmayın

Kimse yarasını çamurlu ya da bulanık suyla yıkamak istemez fakat doğada yaralandığınızda yaralarınızı temizlemek için ilk aklınıza gelen bir nehir veya göldeki suyu kullanmak olabilir. Doğada karşılaştığınız su birikintileri ya da nehirler tamamen berrak ve temiz görünebilir ama aslında içlerinde hayvan dışkılarındakiler de dahil olmak üzere pek çok zararlı bakteri bulunur. Bu yüzden vücudunuzda herhangi bir kesik veya yaralanma varsa yaranızın olduğu yeri doğrudan suya sokmamalısınız. Bunun yerine, eğer temiz suyunuz yoksa elde etmek için su kaynatmayı deneyebilirsiniz. Ancak hava yağmurluysa etrafta kullanabileceğiniz tüm malzemeler ıslak ve ateşte tutuşmayacak kadar nemli olabilir. Ayrıca, her yaralandığınızda daima ateş yakamazsınız. Bu gibi durumlarda ta!da! rasyon gıda paketlerinde bulunan su arıtma tabletleriyle ihtiyacınız olan suyu anında elde edebilirsiniz.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram