Doğada İçilebilir Su Bulmanızı Kolaylaştıracak Taktikler

 Kategori: Haberler

Kamp yapmak, doğada hayatta kalmak filmlerde göründüğü kadar kolay ve eğlenceli olmayabilir. Termosunuzdaki su yetmeyebilir ya da temiz su kaynağı bulamayabilirsiniz. Sandığınızın aksine açlık değil susuzluk daha tehlikelidir. Açlığa 30-40 gün kadar dayanabilirken, susuzluğa ancak 2-3 gün dayanabilirsiniz. Bu nedenle doğada işinize yarayacak bilgiler arasında içilebilir su kaynağı bulmak öncelikli olmalıdır. Merak etmeyin, ilk defa kamp yapacak olanlar ve farklı fikirler arayanlar için kamp deneyimini oldukça kolaylaştıracak önerilerimiz var!

 

Güneş Enerjisiyle Su Damıtabilirsin

Kaynağını bilmediğiniz ve temizliğinden emin olmadığınız suları içmek oldukça tehlikeli olabilir. Su temiz gibi görünse de içerisindeki bakteri ve mikroplar sizi hasta edebilir. Ateş yakıp suyu kaynatmak, bakterileri öldürebilecek kolay bir çözüm gibi görünse de suyu kirden ve kumdan arındırmak için yeterli olmayacaktır. Üstelik her zaman ateş yakma şansınız da olmayabilir.

 

Böyle durumlarda güneş enerjisiyle suyunuzu damıtabilirsiniz. İhtiyacınız olanlar; bir büyük ve bir küçük olmak üzere iki adet pet şişe. Büyük pet şişenin altını kesin ve kestiğiniz kısmı içeriye doğru kıvırın. Daha sonra küçük şişenin içine temizlemek istediğiniz suyu doldurun ve büyük şişeyi o şişenin üzerine geçirin. Şişelerinizi sıcak bir yere koyun. Küçük şişenin içerisindeki su molekülleri, zamanla sıcaklıktan dolayı buharlaşıp büyük şişenin içerisinde birikecek ve yoğunlaşarak büyük şişenin dibinde birikecek.

 

Kendi Su Filtreni Kendin Yapabilirsin

Diyelim ki suyunuz bitti, tek su kaynağınız oldukça kirli görünen bir su kaynağı ve çok susadınız. O suyu kirden ve kumdan arındırmak için kendi su filtrenizi yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler; bir şişe, kumaş, iri taneli kum ve çakıl taşları, yapraklar ve odun kömürü tozu.

 

Pet şişenizin altını kesin ve şişenin ağzını bir kumaş parçasıyla bağlayın. Yaktığınız ateşten kalan odun kömürü tozunu en alta yerleştirin, üzerine iri taneli kumu ve yaprakları koyun. En üste de çakıl taşlarını sıkıştırarak yerleştirin. Şişeyi ağzı aşağı gelecek şekilde bir kabın üzerine yerleştirin. Çakıl taşlarının üzerinden suyu koyun. Hazırladığınız filtre sayesinde su temizlenerek kabınıza akacak. Üstelik odun kömürü tozu, bakterileri de öldürecektir. Eğer odun kömürü tozunuz yoksa filtreden geçirdiğiniz suyu kaynatarak da aynı etkiyi elde edebilirsiniz.

 

Sıcak Yaz Günlerinde Suyunu Soğutabilirsin

Güneşli yaz günlerinde doğa yürüyüşüne çıktıysanız suyunuzu serin tutmak oldukça zor olacaktır. Eğer termosunuz yoksa ya da yeterli değilse gölgede konaklamak serinlemeniz için yeterli olmayabilir. Sıcak havalarda bir parça kumaş ve biraz su kullanarak şişenizdeki suyu kolayca soğutabilirsiniz.

 

Bir havlu, tişört, çorap ya da herhangi bir kumaş parçasını ıslatarak şişenizin etrafına sarın. Islak kumaştaki su buharlaştıkça şişedeki ısıyı çekerek suyunuzun soğumasını sağlayacaktır. Islattığınız bez tamamen kuruduktan sonra suyunuzun tekrar ılımaya başlayacağını unutmayın!

 

Doğada vakit geçirmek her zaman için harika bir fikir! Doğada yaşamınızı kolaylaştıracak ta!da! konserveler ve Outdoor kamp yiyecekleri için ürünlerimizi incelemeyi unutmayın. Ayrıca ta!da!’nın rasyon paketleri arasında kurutulmuş meyveler ve protein bar seçenekleri de yer alırken su arıtma tabletlerinin yardımıyla kolayca hazırlanan sıcak sulardan çay, kahve ya da sıcak çikolata gibi içinizi ısıtacak içecekler hazırlayabilirsiniz. Anlayacağınız, ta!da! hazır kamp yemekleri içerisinde damak tadınıza uygun bir menüyü mutlaka bulabilirsiniz. Size ise sadece doğanın keyfini çıkarmak kalır.

 

İşinize yarayacak farklı bilgiler arıyorsanız blogdaki diğer yazılara da bir göz atabilirsiniz!

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram