Derin donducuların bakımı ve temizliği

 Kategori: Haberler

Derin dondurucu, artık lüks değil ihtiyaç. Modern hayatın koşturmacası içinde akşamdan akşama girdiğimiz evlerimizde yemek yapmaya fazla vakit bulamamamız çözülmesi gereken bir sorun. Derin dondurucu, özellikle çalışanlar için bu açıdan önemli bir kurtarıcı. Peki, derin dondurucularımızı uzun yıllar verimli kullanmak için onlara nasıl bakmalıyız?

Çalışan kadın ve erkeklerin, annelerin, öğrencilerin kısacası hızlı bir tempo içerisinde yaşayan herkesin vakitsizlikten dolayı sağlıksız beslenme sorununa çözüm üreten derin dondurucu, artık olmazsa olmazlarımızdan. Mevsime özel meyve ve sebzeleri saklayabildiğimiz, artan yemekleri stoklayabildiğimiz derin dondurucularımızın ilk günkü gibi sağlıklı ve verimli çalışabilmesi için temizliğine ve bakımına özen göstermemiz gerekiyor. Bu gıda maddelerinin sağlıklı koşullarda saklanabilmesi için de önemli.

Derin dondurucunun içine akan yemek suları, dökülen yiyecek artıkları, uygun olmayan, delinen, yırtılan buzdolabı poşetleri ve saklama ambalajları nedeniyle derin dondurucularımız zamanla kirlenebiliyor. Doğru ambalajlanmayan ve uygun bir saklama kabı içinde depolanmayan yiyecekler de derin dondurucunun kirlenmesine neden oluyor. Düzenli temizlik yapılmadığı takdirde derin dondurucu gitgide kirleniyor ve sağlıksız bir hal alıyor.

Temizlik kurallarına uygun kullanılmayan derin dondurucularda kötü bir görüntünün yanı sıra istenmeyen kokular oluşuyor. Bu da hem yemeklerin lezzetini hem de derin dondurucunun hijyenik ortamını bozuyor. Belirli aralıklarla temizlik yaparak derin dondurucunuzu her zaman sağlıkla kullanabilirsiniz. Bu sıklığı belirlemek sizin ihtiyaçlarınıza bağlı olsa de yılda iki kere derin dondurucu temizliği öneriliyor.

Derin dondurucunuzda sakladığınız gıdaları ayda bir kontrol etmelisiniz. Saklama süresi sona eren, ambalajları yırtılan, delinen yiyecekleri atmalısınız. Saklama kaplarının ya da buzdolabı poşetlerinin üzerine yiyeceklerin hazırlanma tarihlerini ve saklama sürelerini gösteren etiketler yapıştırarak vadesi dolan yiyecekleri daha kolay tespit edebilirsiniz.

Derin dondurucunuzu mümkün olduğunca çabuk temizlemeniz önemli, yoksa içindeki buzlar eriyebilir. Temizlik sırasında kesinlikle deterjan kullanmamalısınız. Hem buzdolabı hem de derin dondurucu temizliği için en ideal yöntem karbonat ve sirke ikilisini kullanmak. Dezenfekte etme özelliği de olan doğal mucizeler sirke ve karbonat, hijyeni de sağlıyor. Dondurucunuzun kirli yüzeylerini sirkeli ve karbonatlı suyla ıslattığınız nemli bir bezle sildikten sonra hemen kurulamalısınız.

Deri dondurucunuzun rutin temizliğini tamamladıktan sonra yiyecekleri son kullanma tarihine göre tekrar yerleştirmelisiniz. Saklama süresi dolmak üzere olan yiyecekleri önlere yerleştirerek restoranlardaki gibi bir düzen sağlayabilir, böylece yiyecekleri çöpe gitmekten kurtarabilirsiniz.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram