Daha Yeşil Bir Mutfak İçin 5 Öneri

 Kategori: Haberler

Çevreci olmak, dünyayı daha yeşil bir yer haline getirmek için evlerimizde uygulamamız ve dikkat etmemiz gereken pek çok nokta var. Bunların en önemlileri de mutfakta gerçekleşiyor. İşte daha yeşil bir dünya ve mutfak için 5 öneri…

Geri Dönüşümü İhmal Etmeyin

Geri dönüşüm en temel çevreci hareketlerden biri. Kağıt, plastik ve cam atıkları ayrı poşet ya da kutularda biriktirip atmak artık pek evde bir alışkanlık halini almaya başladı. Siz de bu zincirin bir parçası olup gazeteden süt şişesine, meyve suyu kutusundan plastik poşetlere kadar pek çok atığı uygun geri dönüşüm kutularına atabilir, mutfağınızı yeşillendirebilirsiniz.

Kağıt ve Plastik Araç Gereçlerden Uzak Durun

Kağıt bardaklar, plastik çatal ve bıçaklar, tabaklar ya da saklama kapları… Üretimi artıkça çevreye zarar veren bu araç gereçleri kullanmaya gerçekten ihtiyacınız var mı? Bir kez daha düşünüp porselen ya da cam ürünlere geçerseniz kendiniz için küçük ama dünya için büyük bir iyilik yapmış olacaksınız. Ayrıca cam ve porselen ürünlerin ne kadar şık göründüğünü, mutfağınızı ya da sofralarınızı nasıl güzelleştireceğini düşünerek motive olabilirsiniz.

Kimyasalları Kapı Dışarı Edin

Bulaşık deterjanı, yüzey temizleyici, yağ sökücü gibi kimyasallar hem çevreye hem de cildinize zarar veriyor. Bu tip ürünleri kullanmayı bırakıp doğal içerikli temizleyicileri kullanabilirsiniz. Hatta sirke, karbonat gibi güçlü temizleme etkisine sahip ve her evde bulunan doğal malzemelerden destek alabilirsiniz.

Elektronik Aletlerinizin Enerji Sınıflarına Dikkat Edin

Buzdolabınızı yenileme vaktiniz geldi. Düşük enerji sınıfına ve uygun fiyata sahip bir ürünü mü yüksek enerji sınıfına sahip ve biraz daha pahalı bir ürünü mü tercih edersiniz? Böyle bir tercih yaparken hiç düşünmeden enerji tasarrufu yüksek olan buzdolabını ya da herhangi bir elektronik eşyayı tercih etmeniz gerekiyor. Doğa dostu elektronik ev aletleri ve beyaz eşyalar, diğer ürünlerle aralarında olan fiyat farkını yıl içerisinde yaktığı düşük enerji ile karşılayıp sizi kara bile geçiriyor.

Ailecek Çevreci Alışkanlıklar Kazanın

Mutfağınızı yeşillendirmek için tüm ailenin özenli olması büyük önem taşıyor. Bu nedenle aile bireylerine çevreci alışkanlık edindirmeniz şart. Çöpleri geri dönüşüme göre ayırmak, bir şey yıkarken musluğu açık tutup fazla su tüketmekten vazgeçmek, kullanılmayan elektrikli ev aletlerinin fişlerini çekmek ya da buzdolabının kapısını gereksiz yere açık bırakmamak gibi basit ama çevre dostu hareketler için birbirinizi motive edebilirsiniz. Hatta çevreye zararlı davranışlarda bulunan aile bireylerine ev işlerini yaptırarak küçük cezalar dahi verebilirsiniz.

Unutmayın, sadece birkaç adımda daha yeşil bir dünyaya ve mutfağa sahip olmak sizin elinizde.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram