Çocukların Evde Kaliteli Zaman Geçirmesi Nasıl Sağlanır?

 Kategori: Haberler

Tüm dünyada ve ülkemizde etkili olan corona (Covid-19) virüsü sebebiyle ilk, orta ve lise düzeyinde tüm okullar uzaktan eğitim sistemine geçti. Çocuklar hem hastalığı kapmamaları hem de evdeki diğer bireylere bulaştırmamaları için ev konforunda dersleri takip ediyor. Hal böyle olunca da ebeveynler çocuklarla evde zaman geçirmek için çeşitli aktiviteler arıyor.

Uzaktan eğitim çocuklar ve ebeveynler için oldukça yeni bir sistem. Dersler Milli Eğitim Bakanlığı’nın kurduğu EBA sistemi ve TV üzerinden gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla çocuklar karantina şartlarında eğitimlerine devam ederken, anne babalara da bir hayli görev düşüyor. Öğrencinin derslerini dinlemesi için TV ya da bilgisayar başına oturmasını sağlamak, verimli bir şekilde derslerini takip etmeleri için onları motive etmek ve karantina ortamında başarıyı sağlamak için ebeveynlerin de sisteme hâklim olması gerekiyor.

Okula gidemeyen çocukları ders çalışmaya ikna etmek pek de kolay değil! Ders saatleri boyunca TV karşısında ya da bilgisayar başında oturmalarını sağlamak, ders dinlemeye ve çalışmaya ikna etmek anne babalar için de zorlayıcı bir süreç elbette. Bu sebeple çeşitli önlemler alınması, belirli bir program dahilinde gidilmesi ve eğitimin aktivitelerle eğlenceli hale getirilmesi gerekiyor.

Çocukları Ders Dinlemeye İkna Etmek

Bu süreçte çocuğun okuldan kopmaması için tıpkı okula giderken olduğu gibi her gün aynı saatte uyandırılması, pijamalarını çıkarıp üzerini değiştirmesi, kahvaltısını etmesi ve o gün işlenecek derslerin hazırlığını yapması uzaktan eğitimi ciddiye almalarını sağlayabilir.

Burada anne babaların, uzaktan eğitim sistemine hakimiyetin yanında çeşitli aktivitelerle de dersleri desteklemesi gerekiyor. Sistemi hayata geçiren Milli Eğitim Bakanlığı çocukların yararlanacağı çeşitli çalışmalar da düşünmüş. İnternet sitesi üzerinden sunulan çeşitli aktiviteler içerisinde; müzeler, saraylar, camii ve kalelerin bulunduğu sanal geziler, belgesel ve kültür sanat videoları, TÜBİTAK bilim teknik dergileri, şairlerin dilinden şiir dinletileri gibi pek çok online etkinlik bulunuyor.

Bunun yanında çocuklarla evde zaman geçirmek için yapılacak etkinlikler de oldukça çeşitli. Sabah uyandıktan ve hazırlıkları tamamladıktan sonra ders saatine kadar aile bireyleriyle çeşitli bedensel egzersizler yapılarak, sağlıklı yaşam konusunda çocuklar bilgilendirilebilir. Çocuğun evde olduğu süre boyunca ev işlerine yardımcı olması; örneğin birlikte yemek yapmanız, odasını toplaması gibi etkinlikler ise kişisel gelişiminin yanında motor becerilerinin artması için de yararlıdır. Bunların haricinde dersleri desteklemek amacıyla evde çeşitli deneyler yapılabilir.

Evde Çocuk İçin Yapılacak Etkinlikler

Ancak burada unutulmaması gereken en önemli nokta, çocukların da en az yetişkinler kadar huzursuz ve gergin olduğu gerçeğidir. Hiç şüphesiz sokakta olmayı en fazla onlar özlüyor. Bu yeni duruma alışırken ders çalışmaları için çocukların çok üzerine gitmek olumsuz etkilere de sebep olabilir. Bu nedenle derslerden ziyade evi de eğlenceli bir alana çevirecek aktivitelere ihtiyaç var.

Meslekleri ve hayvanları taklit oyunu, sessiz sinema oynamak, yetişkinlerden masal dinlemek, camdan bulutları izleyip hangi şekillere benzediğine dair konuşmak, birlikte boyama yapmak, kitap okumak, varsa çiçeklerinizi sulamak, aile albümüne bakmak, müzik dinleyip hep birlikte dans etmek, kâğıttan uçak ya da gemi gibi şekiller yapıp yüzdürmek ev ortamını çok daha eğlenceli hale getirecektir.

Bunların dışında evde etkinlik malzemesi olarak kullanılabilecek onlarca malzeme bulunuyor. Çocuklarla evde zaman geçirmek için mandallarla şekiller yapmak, plastik ya da karton bardaklardan kuleler inşa etmek, yastık ve sandalye gibi ev eşyalarından parkurlar hazırlamak, çocukların hem aile üyeleri ile keyifli vakit geçirmelerini hem de evde oldukları süreyi kaliteli verimli geçirmelerini sağlayabilir.

Güncel Tarifler
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram