Buzdolabına koyulmaması gereken yiyecekler

 Kategori: Haberler

Buzdolabı yiyeceklerimizi uzun süre taze tuttuğu için her evin vazgeçilmezi olsa da esasında tüm erzağımızı buzdolabına koymamız gerekmiyor. İşte, buzdolabındansa tezgahta ya da serin ve karanlık bir yerde saklanması gereken yiyeceklerden birkaçı…

Domates

Çoğumuz domatesi buzdolabında saklasak da domates, buzdolabında tadlarını yitiriyor ve dokuları bozuluyor. Esasında en iyisi günden güne kullanacağınız kadar domates almak ve onları oda sıcaklığında muhafaza etmek. Ama tabii ki kilolarca domates dışarıda bozulabileceğinden buzdolabına stoklamak kaçınılmaz olabiliyor. Böyle durumlarda en azından tüketmeden önce tadını yeniden kazanması için domatesi oda sıcaklığında bekletmek öneriliyor.

Patates

Buzdolabının soğuk ortamı patatesteki nişastanın şekere dönüşmesine neden oluyor ve patatesin tadını da etkiliyor. Patatesi buzdolabı yerine serin ve karanlık, kiler benzeri bir yerde saklamak daha doğru. Böyle bir ortamda uzun süre bozulmadan kalabiliyor. Ancak aşırı sıcak patateste solanin isimli toksik bir maddenin oluşmasına neden oluyor ve bu da patatesin filizlenmesiyle son buluyor. Patates gibi mutfağımızın vazgeçilmezlerinden kuru soğanı ve sarımsağı da buzdolabı yerine serin ve karanlık bir ortamda saklamak daha doğru.

Ekmek

Ekmeği, küflenmesini önlemek için buzdolabında saklamak çok yaygın bir alışkanlık. Evet, buzdolabının soğuğu ekmeğin küflenmesini geciktirir. Ancak soğuk ortamda ekmeğin içindeki nişasta molekülleri kristalize oluyor. Bu durumda tadından anlamasanız da ekmek, normalden daha önce bayatlamış oluyor. Ekmeğinizi buzdolabında saklıyorsanız tüketmeden önce kızartarak ya da tost makinesinde ısıtarak tüketmeniz öneriliyor. Başka bir çare ise ekmeği derin dondurucuya koymak. Derin dondurucuda ekmek hızla donduğu için karbonhidrat molekülleri buzdolabındaki kadar kristalleşmiyor.

Bal

Gerçek bal, neredeyse sonsuza kadar saklanabilecek, son kullanma tarihi olmayan mucizevi bir yiyecek. Şekerleştiği zaman ısıtılarak tekrar eski haline döndürülebilen balın saklanması gereken yer kesinlikle buzdolabı değil. Balı kapaklı saklama kabında oda sıcaklığında muhafaza etmek en doğsuruz.

Muz

Muz olgunlaşma sürecine dalından koparıldıktan sonra da devam eden bir meyve. Bu yüzden alındıktan sonra kısa sürede kararıyor, bir süre sonra kullanılamayacak hale geliyor. Buzdolabı muzun kararmasını hızlandırır, o yüzden muzu tezgahta tutmak en iyisi. Yalnız, muzun kabuğu zaten kahverengiye dönmüşse o zaman buzdolabında saklamak daha doğru.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram