Buzdolabı kullanırken en sık yapılan hatalar

 Kategori: Haberler

Buzdolabı, herkesin hemen hemen her gün kullandığı bir ev eşyası olsa da onu kullanırken bazı hatalar yapıyor olmanız muhtemel. İşte, buzdolabı kullanımında en sık yapılan hatalardan bazıları…

 

Süt ve süt ürünlerini buzdolabının kapısında saklamak

Günlük sütlerinizi, ayran ve kefir gibi içeceklerinizi buzdolabının kapısındaki raflarda saklamak son derece pratik. Şişelerin yan yana ve dik durması ideal yerleşim gibi görünüyor. Ancak bozulmaya en yatkın ürünler süt ve süt ürünleri olduğu için kapağın her açılışında dışarıdaki havayla temas etmeleri kullanım ömürlerini etkiliyor.

 

Eti doğru şekilde muhafaza etmemek

Yeni nesil buzdolaplarının çoğunda et saklamak için özel bir bölme bulunuyor. Her tür eti bu bölmede saklamak en doğrusu. Ancak buzdolabınızda et için özel bir bölme yoksa, etinizi mutlaka bir saklama kabına koyarak (aksi halde etin suyu raflara akabilir) buzdolabının en arka kısımlarında muhafaza etmelisiniz.

 

Çekmeceleri efektif kullanmamak

Buzdolabının alt kısmında yer alan çekmeceler, genellikle sebze-meyveleri yerleştirmek için kullanılıyor. Sebze ve meyveleri manavdan ya da marketten aldığınız gibi, poşetleriyle çekmecelere yerleştiriyorsanız yer konusunda kayıp yaşıyor olabilirsiniz. Poşetlerini çıkarıp sebze ve meyveleri düzgün bir şekilde dizdiğinizde, yerden epey tasarruf ettiğinizi fark edebilirsiniz. Ayrıca taze sebze ve meyveler plastik poşetlerde saklandığında daha çabuk bozuluyor.

 

Buzdolabını çok düşük ya da çok yüksek dereceye ayarlamak

Buzdolabının ideal soğukluğu 2-3°C civarında olmalı. Daha düşük ayarda yiyeceklerinizin içindeki su molekülleri donabilir. Daha yüksek derecelerde ise yiyeceklerinizde bakteri üreme ihtimalinin artması söz konusu….

Yiyecekleri etiketlememek

Paketinden çıkarıp saklama kaplarına aktardığınız her türlü yiyeceği, kendi yaptığınız ve artanlarını daha sonra tüketmek üzere sakladığınız yemekleri buzdolabına kaldırırken mutlaka etiketlerden faydalanın. Böylece buzdolabından aldığınız bir yiyeceği tüketeceğiniz zaman içiniz daha rahat olur.

 

Buzdolabına koyulmaması gereken besinleri koymak

Domates, patates, soğan, sarımsak, kavun esasında buzdolabında değil de oda sıcaklığında saklanması gereken sebze ve meyveler. Muz, armut, şeftali ve avokado da kararmaya ya da çürümeye yüz tutmamışlarsa oda sıcaklığında saklanmaları daha ideal. Bal ve hardal da yine buzdolabına koyulmaması gereken, ama kendilerini sıklıkla buzdolabı raflarında bulan besinler arasında yer alıyor.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Kodu okuyamıyorsanız, yeni kod isteyin. captcha txt
0
0

Arama yapmak için yazın ve ENTER tuşuna basın

Facebook
Twitter
Instagram